bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
231
32055421

150. rocznica Powstania Styczniowego w Kórniku

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego zudziałem Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego.

 

 

KÓRNICZANIE W POWSTANIU STYCZNIOWYM.

 

            22  stycznia 2013 o godz. 18.00 z inicjatywy Jacka Kowalskiego w kórnickiej kolegiacie odprawiono uroczystą Mszę Św. za duszę Jana hr. Działyńskiego i wszystkich zmarłych Powstańców Styczniowych w 150 rocznicę wybuchu. Liturgię uświetniło 10 pocztów sztandarowych szkół i organizacji lokalnych w asyście Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego. Wcześniej tego dnia burmistrz Jerzy Lechnerowski i przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Marciniak złożyli kwiaty na grobach powstańców styczniowych: Hermogenesa Wenclewicza na kórnickim oraz Franciszka Kosmalskiego na cmentarzu bnińskim.

 

Dzisiaj już nikt nie wie, ilu synów Ziemi Kórnickiej wzięło udział w tym zrywie narodowym, ilu z nich było synami braci kurkowych?      Wspominając Powstanie Styczniowe, a właściwie Wojnę 1863, nie wolno zapomnieć: o Komitecie Jana hr. Działyńskiego, o roli Hotelu Lambert w Paryżu na czele z Władysławem ks. Czartoryskim, o Rogerze hr. Raczyńskim z Rogalina, o dowódcach oddziałów powstańczych w których uczestniczyli kórniczanie: Edmundzie Callerze, Lěonie Young de Blankenheimie i Emilu Faucheux, wreszcie o Edmundzie Taczanowskim. Lista Kórniczan, uczestników walk o Niepodległą Polskę  1863/1864 jest długa.

 

            Msza św. koncelebrowana przez ks. prof. dr hab. Zbigniewa Tainerta, pracownika Zakładu Teologii Moralnej i Duchowości  Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, za dusze poległych, za uczestników, za rodziny które pielęgnują pamięć o Powstaniu Styczniowym, które objęło całe terytorium I Rzeczypospolitej. Powstanie wybuchło przeciw zaborcy a wzięli w niej wszyscy którzy czuli ciężar niewoli. Powstanie było wyzwoleniem ducha narodowego który odrodził niepodległość Polski w 1918 r.

 

            W homilii ksiądz profesor zwrócił uwagę właśnie na aspekty duchowe i wymienił świętych i błogosławionych związanych z powstaniem styczniowym na czele z Bratem Albertem Chmielowskim, który w powstaniu stracił nogę, unickim mnichem Józefatem Kuncewiczem, ostatnim dyktatorem powstania Romualdem Trauguttem,  którego proces beatyfikacyjny zapoczątkował Jan Paweł II. Ks. Profesor podkreślił, ze trud świętości Powstania Styczniowego stał się zaczynem odrodzenia II Rzeczpospolitej, że pamięć buduje tożsamość narodową, że jest ona najtrwalsza w rodzinach. Co dzisiaj dzieje się z pamięcią narodową? Czy nie jest ona instrumentem manipulacji? Czy nie jest ona wykorzystywana do rozgrywek politycznych?

 

            Homilię zakończył apel poległych: organizatorów i ich współpracowników, dowódców, uczestników, zesłańców, więźniów i skazańców, powstańców synów Ziemi Kórnickiej. Lista ich jest długa.  Na koniec delegacja, na czele z dyrektorem Biblioteki Kórnickiej PAN, prof. dr hab. Tomaszem Jasińskim złożyła wiązankę kwiatów na grobie Jana hr. Działyńskiego w kaplicy Matki Boskiej Kórnickiej z epitafium Jana hr. Działyńskiego, ufundowanym przez Towarzyszy broni wspólnych prac z r. 1863 r. Po uroczystej Mszy św.  bractwo kurkowe oddało armatnią salwę honorową.

 

                                                                                  Kazimierz Krawiarz