bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
199
31978871

Kraków. Światowy Dzień Serca 2019

W dniach 28 i 29 września 2019 r. odbywa się już po raz kolejny impreza plenerowa na Rynku Głównym w Krakowie, podczas której mieszkańcy Miasta Krakowa  mogą skorzystać z badań, konsultacji oraz porad z zakresu ochrony zdrowia – Krakowskie Dni Zdrowia i Światowy Dzień Serca. W wydarzeniu tradycyjnie już uczestniczą bracia kurkowi z Krakowa. Na scenie w Rynku Głównym pojawili się król kurkowy Adam Rajpold z marszałkiem Dariuszem Kaczmarczykiem, byłym marszałkiem Zbigniewem Szotą, bratem Władysławem Przybylskim i występującym w roli farynarza, były król kurkowy Jan Dziura-Bartkiewicz, który oddał strzał z garłacza.

 

W niedzielę w ramach kolejnej edycji Światowego Dnia Serca, na Rynku Głównym można skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak pomiar ciśnienia krwi, pomiar wagi ciała oraz BMI, badanie poziomu cukru we krwi, badanie poziomu cholesterolu. Specjalistycznych porad będą udzielać kardiolodzy, kardiochirurdzy, dietetycy, pielęgniarki.

Celem inicjatywy organizowanej we współpracy miasta i województwa jest zachęcanie mieszkańców Krakowa i Małopolski do regularnego wykonywania badań profilaktycznych, a także promocja zdrowego stylu życia w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. – Najważniejsza jest profilaktyka, działania prewencyjne, które pozwalają lepiej funkcjonować i wpływają na podwyższenie jakości życia – podkreśla  Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej. – W tym obszarze mamy dwie szczególnie ważne grupy docelowe: seniorów oraz dzieci i młodzież. Spójna polityka oraz współpraca samorządu miasta i województwa wyróżnia się bardzo aktywnym podejściem do tematu profilaktyki i zdrowia, co przynosi wymierne efekty. Czas życia mieszkańców Krakowa i Małopolski jest dłuższy niż w innych regionach kraju.

Światowy Dzień Serca, który jest obchodzony po raz 20-ty w ponad 120 krajach, ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki. Program tegorocznego Dnia obejmował, jak co roku, promocję aktywnej profilaktyki fizycznej oraz wskazywał na najważniejsze zagrożenia zdrowia na progu XXI wieku: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, nadwagę i otyłość, cukrzycę, stres i depresję, używki (papierosy, alkohol i narkotyki).