Bal królewski w Ciechanowcu
W Ciechanowcu odbył się bal królewski i konferencja poświęcona 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
26 stycznia w Ciechanowcu w Pałacu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka odbyły się wielkie uroczystości z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Tej rocznicy poświęcona była specjalna konferencja i msza św.
Po południu zwiedzano muzeum, wieczorem natomiast wszyscy bawili się na wielkim balu królewskim. Uroczystości w Ciechanowcu zakończył wspaniały kulig.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Oto relacja z Ciechanowca:
150 rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego - 26-27 stycznia 2013 rok
Ciechanowiec
W dn. 26-27 stycznia 2013 r w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbyła się sesja naukowa poświęcona Powstaniu Styczniowemu. Organizatorem uroczystości było starostwo powiatowe w Wysokim Mazowieckim i Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe w Ciechanowcu. Wydarzenie uzyskało patronat Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego.
Przybyłych gości przywitali starszy Bractwa Tomasz Miliszkiewicz, dyr. muzeum Dorota Łapiak, a byli to: prezes Zjednoczenia BK Rzeczypospolitej Adam Gołembowski, prezes Okręgu Centralnego BK Jan Klauza i liczne bractwa z: Łodzi, Kalisza, Kielc, Lidzbarku, Łasku, Piły, Tucholi i Tarnowskich Gór,
zaproszeni przedstawiciele władz państwowych - wojewoda podlaski- Wojciech Dzierzgowski, samorządowych-vice starosta Wysoko Mazowiecki- Leszek Gruchała, Burmistrz Ciechanowca- Mirosław Reczko, Ostrowi Mazowieckiej-Władysław Krzyźanowski, dyr. Muzeum Rolnictwa-Dorota Łapiak, oraz proboszczowie ciechanowieckich parafii diecezji łomźyńskiej i drohiczyoskiej jak i sąsiednich parafii, licznych gości z Podlasia, Lubelszczyzny, Mazowsza i kraju.
Sesja naukowa o Powstaniu podzielona była na kilka tematów, które referowali wybitni znawcy pod przewodnictwem prof. dr hab. Adama Dobrońskiego .
– Powstanie 1863 roku na terenie puszcz Polski Północno-Wschodniej - prof. dr hab. Adam Dobroński (UwB Białystok).
– Wpływ polskich powstań narodowych na działalność i tradycje bractw strzeleckich - dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach).
– Powstanie styczniowe na Podlasiu na tle innych regionów Królestwa Polskiego- prof. dr hab. Adam Winiarz (UMCS Lublin).
– Legenda księdza Stanisława Brzózki - dr Szczepan Kalinowski (Biała Podlaska).
– Rok 1863 w okolicach Ciechanowca - mgr Norbert Tomaszewski (Muzeum Rolnictwa).
W wygłoszonych referatach przypomniano historię rozpoczęcia Powstania Styczniowego, po tzw. ,,brance do wojska”, dowiedzieliśmy się m.in. o legendarnych postaciach i potyczkach Powstania Styczniowego, problematyce zakupu i dostawy broni dla powstaoców, o tym, że powstanie na
wschodnim brzegu Nurca, który przepływa przez Ciechanowiec wybuchło kilka miesięcy później , niż na zachodnim, a także o wpływie powstania na ... niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Następnie w godzinach popołudniowych Bracia i Goście zwiedzali skansen wsi podlaskiej w zimowej scenerii i Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu
Wieczorem o godz. 19.00 po krótkim powitaniu wszystkich przybyłych gości, nastał czas by przy dźwiękach Poloneza rozpocząć wspaniały I Królewski Bal Łomżyńsko - Drohickiego Bractwa Kurkowego połączony z uroczystą intronizacją I Króla br. Szczepana Wereszko zwanego
,,Spokojny”. I vice króla Leszka Gruchały zwanego ,,niedźwiedź”, II vice króla Sylwestra Wojno zwanego ,,waleczny”
Podczas balu odbyła się również ceremonia przyjęcia nowych braci w szeregi naszego Bractwa: br. Michała Wojno, br. Dariusza Wojno
Przy akompaniamencie orkiestry przybyli goście, siostry i bracia z krótkimi przerwami na skosztowanie przepysznych specjałów kuchni podlaskiej bawili się, a tańcom nie było kooca, atmosfera była fantastyczna.
Jako drzewiej na Podlasiu bywało i ten czas, Zima u Nas nie nazbyt sroga, acz piękna, łowczy donosili, że zwierzyny w lasach dostatek, tako i na stołach Pańskich jadła i napitku Ci u nas nie brakowało.
Gościnnie wystąpił znany tenor Iwo Orłowski oraz zespół pieśni i tańca ,,PROMNI” z SGGW Warszawa.
W balu udział wzięło około 230- zaproszonych gości i uczestników konferencji naukowej, muzyka i tańce ustały dnia następnego o 6.00 rano.
W niedzielę 27 stycznia o godz. 12.00, Eucharystia, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, w zabytkowym kościele, na terenie Muzeum Rolnictwa, była głównym punktem spotkania Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego i bractw z Polski, a także gości. W wygłoszonej homilii ksiądz biskup przypomniał historię rozpoczęcia Powstania Styczniowego, po tzw. ,,brance do wojska”, jak społeczeostwo na ziemiach polskich , włączyło się w pomoc powstańcom, zorganizowanym w partiach, skąd pochodzi nazwa
,,partyzanci”. Przypomniał on wielkie wsparcie jakie Powstanie miało ze strony Ojca Świętego Piusa IX. Przypomniał, że wielu spośród uczestników Powstania to ludzie święci, jak św.Brat Albert Chmielowski, św. Rafał Kalinowski, bł. Honorat Koźmiński, a z opracowań historycznych wynika, że
prawie nie było miejscowości na Podlasiu, wolnych od carskich prześladowań i represji. Ukazał też wielką rolę jaką odegrały w nim kobiety, w roli sanitariuszek i łączniczek. Tekst homilii na stronie diecezja drohiczyoska ,,Ostatnie wiadomości” następnie ,,Łączyła ich wspólna sprawa - Polska”
Po mszy świętej uczestnicy po wyjściu z kościoła wsiedli na czekające zaprzęgi z saniami i ruszyli przy dźwiękach dzwoneczków po świetnie przygotowanych trasach na terenie Muzeum Rolnictwa kuligiem w piękny słoneczny dzień acz mroźny -15 C., przy rozpalonych ogniskach serwowano dziczyznę oraz przysmaki kuchni Podlaskiej. Nie brakowało też grzanego miejscowego piwa z sokiem i inne miody pitne. A po rozgrzaniu się przy akompaniamencie akordeonu śpiewano pieśni patriotyczne i brackie. I tak nastał czas pożegnania braci i gości na ziemi Podlaskiej.
Z brackim pozdrowieniem na ten czas A.D. 2013r. panujący król Szczepan Wereszko.