bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
381
9918138

XXII Bal Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego

W sobotę 2 lutego 2013 r. w święto MB. Marii Gromnicznej w Motelu brata kurkowego Kazimierza Sroczyńskiego „Podróżnik” w Koszutach odbył się bal królewski, króla Marka Baranowskiego i jego rycerzy: Marcina Nowaka i Włodzimierza Wrzeszcza.
 

  Na balu obchodzono 25. rocznicę rejestracji Kórnickiego Bractwa Kurkowego oraz 20. rocznicę współpracy Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego z Klubem Strzeleckim Hannover-Centrum. Król Marek Baranowski od wielu lat zajmuje się sprawami współpracy zagranicznej KBBK. Prowadzącym balu był  Roman M. Czechoski. Jako król w 1990 r. zorganizował pierwszy bal kurkowy KBBK.
    Wśród gości honorowych byli: przewodniczący Rady Gminy Maciej Marciniak i burmistrz Kórnika Jerzy Lechnerowski z małżonkami, liczna delegacja:  Klubu Strzeleckiego Hannover-Centrum (SchützenClub Hannover Centrum) z królem kurkowym miasta Frankiem Neumannem na czele, Bractwa Grodu Poznańskiego, Poznańskiego Bractwa Kurkowego oraz Bractwa Kurkowego Poznań 1253. Bale królewskie mają  swoje scenariusze, rozpoczyna je oficjalne powitanie gości przez parę królewską tradycyjną lampką szampana. Po powitaniu gości przez króla odbywa się ceremoniał wprowadzenia sztandaru brackiego oraz odśpiewanie hymnu brackiego.
    Po salwie honorowej i zdjęciu rodzinnym, królewska para  rozpoczęła  bal tradycyjnym polonezem.
    Wśród wielu atrakcji balu był turniej strzelecki w trzech konkurencjach: wiatrówka kobiet (Dorota Pietrzyk - I miejsce, Hanna Osuch, Mariola Tomaszewska), wiatrówka mężczyzn (Tadeusz Baranowski – I miejsce, Janusz Krzyżanowski, Jerzy Lechnerowski) oraz pistolet pneumatyczny (Andrzej Tomiak – I miejsce, Dorota Pietrzyk, Zdzisław Jakubowski). Zwycięzcy uhonorowani zostali pamiątkowymi pucharami i nagrodami. 
    Decyzją króla dochód z balu zostanie przekazany na rehabilitację Tymona i Ksawerego, którymi opiekuje się Towarzystwo Opieki  Społecznej w Kórniku. 

    W karnawale nie tylko w Kórniku odbywają się liczne zabawy i bale ale królewski bal kurkowy należy do najbardziej prestiżowych.
                            Kazimierz Krawiarz