bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
331
9918088

Tablica upamiętniająca małżeństwo rodziców bł. Jana Pawła II

W sobotę 2 lutego 2013 o godz. 16.30 zostanie odsłonięta i poświęcona przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza tablica upamiętniająca zawarcie małżeństwa przez rodziców bł. Jana Pawła II w kościele garnizonowym św. Piotra i Pawła.

Oto tekst na tablicy –

„10 lutego 1904 roku w tym kościele zawarli sakrament małżeństwa Emilia z Kaczorowskich i podoficer Karol Wojtyła rodzice Ojca Świętego Jana Pawła II”


Tablica wykonana została z kamienia – biała  karara (najszlachetniejszy materiał rzeźbiarski Rzymu, kamień Michała Anioła, ten sam jak na płycie nagrobnej, obecnie - w kaplicy w Centrum JPII)
Lokalizacja – kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła - od wejścia pierwszy lewy filar.
Autorzy - arch.Jerzy Turbasa, arch.Jakub Turbasa
Fundatorzy tablicy - rodzina Turbasów

Będąc w Wadowicach, w czasie ostatniej pielgrzymki do ojczyzny, Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział – „To tu wszystko się zaczęło...”. Dziś jesteśmy przekonani, że to tu - 10 lutego 1904 roku – w kościele  Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wszystko się zaczęło.
W najbardziej rzymskim kościele Krakowa, Emilia z Kaczorowskich i oddelegowany do naszego miasta podoficer rachunkowy Karol Wojtyła, zgodnie z obowiązującą praktyką wojskową tu zawarli związek małżeński.
Ideę upamiętnienia ślubu rodziców JPII w swoim parafialnym kościele ogłosił w 2006 roku, na Rynku Gł. w Krakowie podczas  intronizacji król kurkowy Jerzy Turbasa „Trzeci” (współinicjator i projektant pomnika JPII w Parku Strzeleckim) – zgodnie ze wskazaniem Jana Pawła II  – „Abyście stare tradycje związane z waszym bractwem rozwijali i przekazywali następnym pokoleniom”. Dlatego członkowie bractwa wznoszą tablice i pomniki poświecone swojemu Honorowemu Bratu Kurkowemu i uczestniczą w finansowaniu budowy Centrum Jana Pawła II.
Przez wiele lat datę i miejsce ślubu rodziców papieża okrywała tajemnica, zdumiewająca w czasach informacji. 7 lat trwały prace, zmierzające do  wyjaśnienia tego fenomenu, gdyż księgi parafialne kościoła garnizonowego uległy zniszczeniu w 1939 roku, na rozkaz dowództwa po wybuchu II wojny światowej.