bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
11518
17651043

Deinze. Wizyta krakowskich braci kurkowych w Maastricht, Deinze, Gandawie i Rixenstart

Okres wakacyjny spowodował opóźnienie w informowaniu o życiu Bractw Kurkowych. Nadrabiamy więc zaległości. Oto kilka uwag na temat wyjazdu grupy krakowskich braci kurkowych, w tym reprezentantów Zjednoczenia do Belgii i Holandii w dniach 18-22 lipca br. Najważniejszym celem podróży krakowskich braci kurkowych do Belgii i Holandii było spotkanie z organizatorami XX Europejskiego Spotkania Strzelców Historycznych EGS w 2021 r. w Deinze. Pretekstem do urządzenia tej wyprawy był piątkowy koncert André Rieu, który tradycyjnie występuje latem z Orkiestrą Johanna Straussa na placu Vrijthof w Maastricht. Całę Maastricht żyje wyłącznie koncertami Andre Rieu. Codziennie wieczór bezpośrednio oglądało je ponad 10 tyś. ludzi. To naprawdę wspaniałe przeżycie.

 

Po koncercie krakowscy bracia kurkowi pojechali do Deinze, aby zapoznać się z przygotowaniami do XX Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych EGS, które odbędą się w Deinze w 2021. O przygotowaniach mówił Danny de Vetter, szef organizacyjny tego wydarzenia. Oprowadził też krakowian po terenie przyszłych spotkań. Warto powiedzieć, że w delegacji uczestniczyli m.in. Zdzisław Grzelka, wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, Piotr M. Mikosz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZKBS RP, Marian Satała, rzecznik prasowy ZKBS RP oraz Jerzy Gałczyński, były prezes Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych.

Następnie bracia pojechali do Gandawy, pięknego miasto położonego nad dwoma rzekami Leie i Skada, a poprzez kanał Terneuzen mającego dostęp do Morza Północnego. Od pierwszego spojrzenia miasto urzeka swoim pięknem, zabytkami i panującą tam atmosferą. Piękna architektura, kanały wodne, wiele ciekawych atrakcji - wszystko to sprawia, że chce się tam wracać. Wieczorne, klimatyczne spacery nad wodą, lub wśród historycznych domków i restauracji na niemal każdego działają jak wabik.
Po południu w niedzielę bracia pojechali do RIXENSART Château de Mérode, gdzie szampanem podjął ich Charles-Louis Prinz von Merode, prezydent EGS.
W drodze powrotnej bracia odwiedzili pole bitwy pod Waterloo. Miejsce klęski Napoleona upamiętnia kopiec z pomnikiem lwa zwróconego w stronę Francji.


Oto wykaz osób uczestniczących w wyjeździe do Maastricht, Deinze i Gandawy:

Renata Długosz i Marek Długosz
Jolanta Małachowska i Joanna Kołada  
Mariola Bartkiewitcz i Jan Dziura-Bartkiewicz
Halina Zuska i Katarzyna Zuska
Anna-Maria Drewniak i Tomasz Drewniak
Piotr Mikosz i Marian Satała
Janusz Wójcik i Janusz Wójcik (jr)
Marta Grzelka i Zdzisław Grzelka
Barbara Wójcik i Krzysztof Wójcik
Anna Gałczyńska i Jerzy Gałczyński