bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
231
13535431

Kraków. Jestem Kraków. Krakowianie wczoraj i dziś

Muzeum Krakowa zaprosiło na Salon Książki Krakowskiej, poświęcony albumowi Jestem Kraków. Krakowianie wczoraj i dziś. Spotkanie odbyło się 25 czerwca (wtorek) w Rynku Podziemnym.

Jestem Kraków. Krakowianie wczoraj i dziś to album niezwykły. Dzięki bogatym zbiorom fotograficznym Muzeum, pomysłodawczynie i kuratorki wydawnictwa Ewa Gaczoł, Joanna Gellner i Anna Kwiatek wybrały wizerunki mieszkańców Krakowa trudniących się przeróżnymi profesjami i zestawiły je z fotografiami ich współczesnych odpowiedników. - W albumie znajdą Państwo zatem m.in. urzędników miejskich, działaczy społeczny, artystów, strażaków, lekarzy, pedagogów, przedszkolaków, rodziny, grupy przyjaciół itd., a więc szeroki wybór "typów krakowskich". Wierzymy, że każdy krakowianin i krakowianka jest częścią dziedzictwa Krakowa. Czy

bardzo różnimy się od naszych przodków? I tak, i nie. Z pewnością łączy nas nasza miejska tożsamość - napisał w przedmowie do albumu Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Do publikacji wybrano 120 historycznych fotografii, które zestawiono z ich współczesnymi odpowiednikami wykonanymi specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa. Jestem dumny, że wśród współczesnych fotografii znalazło się również zdjęcie mojego autorstwa przedstawiające braci kurkowych zgromadzonych w Parku Strzeleckim na chwile przed wymarszem na intronizację króla kurkowego Józefa Durbasa. Ta fotografia zestawiona została ze zdjęciem nieznanego fotografa wykonanym w 1910 roku podczas intronizacji króla kurkowego Bronisława Guńkiewicza.

To nie jedyny ślad prastarego Bractwa Kurkowego. Na stronie 23 przedstawiony jest nasz brat kurkowy Piotr Boroń z żoną Anną w stroju narodowym uszytym specjalnie na ślub jednego z braci kurkowych. To zdjęcie zostało zestawione z fotografią Juliusza Miena z roku 1895 przedstawiającego parę w polskich strojach narodowych, których noszenie było w Galicji wyrazem uczuć patriotycznych.

Na stronie 88 przedstawiono pozłotnika Leona Wiadrowskiego, jego zdjęcie ok. 1910 roku wykonał Józef Kuczyński. Wiadrowski to ważna dla krakowskiego Bractwa Kurkowego postać. Do konfraterni został przyjęty w październiku 1926 roku. Prowadził wtedy zakład pozłotniczy przy ul. Floriańskiej 7. To właśnie Wiadrowski sporządził ramy do portretów królów kurkowych wiszących dziś w Oddziale Celestat Muzeum Krakowa. Najważniejsze w tym jest jednak to, że Wiadrowski był wujem Karola Wojtyły, późniejszego papieża, dziś świętego Jana Pawła II, Brata Honorowego krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Kolejne strony 94 i 95 poświęcone są klasztorowi na Skałce. Na starej fotografii nieznanego autora przedstawiono przeora klasztoru ojców Paulinów Ambrożego Federowicza i architekta Karola Knausa przy odnowionej sadzawce św. Stanisława przed kościołem Paulinów na Skałce. Druga, współczesna fotografia przedstawia ojca prof. Andrzeja Napiórkowskiego z Piotrem i Lucyną Skalskimi-fundatorami Ołtarza Trzech Tysiącleci na Skałce. Piotr Skalski, to wieloletni brat kurkowy, król kurkowy AD 2005.

Album jest naprawdę wspaniały. Warto poświęcić nieco czasu, obejrzeć go dokładnie i zastanowić się nad przemijającym czasem. Wnioski są oczywiste. Każdy krakowianin i krakowianka są częścią dziedzictwa Krakowa. I przy tym pozostańmy.