bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
69
20908695

Nakło. Niech żyje Król Roman!

Małgorzata Siemianowska sekretarz Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej pisze: Wielkie święto strzelców z Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP zorganizowało 9 czerwca 2019 r. Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. Św. Jerzego. Tytuł królewski został u gospodarzy, a drugi raz w życiu zdobył go brat Roman Jabłoński.

Niech żyje Król Roman!
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Wawrzyńca ks. Michał Adamczyk (obecny proboszcz) i kanclerz bydgoskiej kurii ks. Grzegorz Nowak (wieloletni proboszcz tejże parafii) odprawili mszę świętą w intencji członków ruchu bractw kurkowych, w której udział wzięli również zaproszeni goście: brat Zbigniew Madej Król Zjednoczenia KBS RP, brat Krzysztof Larski Prezes Zjednoczenia KBS RP, Wojewoda kujawsko-pomorski p. Mikołaj Bogdanowicz, Starosta nakielski p. Tadeusz Sobol, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią p. Sławomir Napierała oraz przedstawiciele bractw z Kcyni, Łobżenicy, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka, Gołańczy i Dinklage (Niemcy). Przemówienia skierowane z ambony przez reprezentantów duchowieństwa i mundurowych oscylowały wokół trzech najważniejszych słów zapisanych na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna. Prezes Larski przypomniał historię i istotę ruchu brackiego, której co prawda rola w obecnych czasach jest nieco inna, jednak która ma łączyć siostry i braci.
Po nabożeństwie kolumna prowadzona przez orkiestrę dętą przemaszerowała na nakielski rynek. Tam Prezes Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. Św. Jerzego brat Andrzej Jedynak w kilka zdaniach przybliżył dzieje bractwa na przestrzeni wieków, podkreślając charakter organizacji i przywiązanie do tradycji. Następnie głos zabrał Burmistrz Nakła nad Notecią p. Sławomir Napierała, który przekazał bractwu piękną, rzeźbioną tarczę przez siebie ufundowaną. Na okoliczność strzelania o tytuł Króla Kurkowego Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, zarząd okręgu przyznał odznaczenia „Za zasługi dla rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej”. Otrzymali je burmistrz Sławomir Napierała i brat Roman Jabłoński, a wręczyli Król i Prezes Zjednoczenia.
Najważniejszym punktem uroczystości na rynku była intronizacja Króla Kurkowego AD 2019 Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. Św. Jerzego. Tytuł ten zdobył brat Adam Mogiełka, a jego Rycerzami zostali: Pierwszym – brat Roman Jabłoński, a Drugim – brat Andrzej Jedynak. Po przekazaniu łańcucha królewskiego nowy król złożył na sztandar ślubowania, co uczczono huczną salwą z moździerza. – Przyznaję, że nie spodziewałem się zdobycia tego tytułu. W bractwie jestem od około dwóch lat, ale nie posiadam takich umiejętności strzeleckich, żeby pokonać wszystkich w boju o godność Króla. A jednak się udało. Mam nadzieję, że moi rycerze, bogaci w doświadczenie w ruchu brackim, będą mnie wspierali, abym sprostał obowiązkom, które wiążą się ze sprawowaniem tego urzędu – wyznał brat Adam Mogiełka.
Z rynku świętujący przenieśli się na strzelnicę. Po przywitaniu gości i obiedzie, rozpoczęto rywalizację strzelecką o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Udział w niej wzięło 39 śmiałków z ośmiu bractw, oddając po 3 strzały do tarczy punktowej, z czego ostatecznie do oceny liczył się jeden najlepszy. Najcelniejsze oko tego dnia miał brat Roman Jabłoński z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. Św. Jerzego, który zdeklasował wszystkich, wybijając gwóźdź! To był jego niedziela! – Przyznam, że dzień był pełen emocji. Najpierw trochę obaw związanych z frekwencją uczestników, potem wzruszenie podczas dekoracji medalem zasług, a na koniec niesamowita radość ze zdobycia tego właśnie tytułu. Bo był dla mnie bardzo ważny dzień i cieszę się, że przeżywałem go wśród ludzi, z którymi się lubię i szanuję – wyznał Król Kurkowy Okręgu Bydgoskiego AD 2019. Brat Roman miał już zaszczyt nosić okręgowy łańcuch królewski w 2015 roku.
Zadowoleni byli również uczestnicy turnieju, którzy chwalili wysoki poziom organizacji, atrakcyjne nagrody i przesympatyczną atmosferę. Po cztery razy na podium stanęli brat Piotr Czapiewski z Tczewa oraz brat Robert Fałek z Solca Kujawskiego, przy czym ten ostatni aż trzy razy na pierwszym miejscu! – Znowu, będąc gościem Nakielskiego Bractwa Kurkowego, wyjeżdżam z kilkoma trofeami i to mnie bardzo cieszy. Choć dziś mam niedosyt, bo najbardziej zależało mi na Tarczy Burmistrza, a tę wraz z szablą zdobyła Piotr z Tczewa. Jednak mogę się poszczycić wygraniem pierwszej Tarczy Fundacyjnej, z której dochód przeznaczony jest na zakup buławy dla marszałka okręgu. Wiemy, że na pewno zostanie ona poświęcona podczas obchodów XX-lecia Okręgu Bydgoskiego ZKBS połączonych z otwarciem strzelnicy w Solcu Kujawskim. Uroczystość organizuje bractwo, do którego należę i odbędzie się 13 czerwca 2020 r. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do udziału w tym wydarzeniu – poinformował brat Robert Fałek, Wiceprezes KBS Solec Kujawski.
Poniżej wyniki turnieju oraz link do fotorelacji.


https://drive.google.com/drive/folders/1tLtXSRUJ_2eQXHo5mqY8cH_6No6ZxkqG

 

Król Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP
I m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)
II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Arkadiusz Giese (Wyrzysk)

Król Zielonoświątkowy NBK pw. Św. Jerzego
I m-ce brat Adam Mogiełka
II m-ce brat Roman Jabłoński
III m-ce brat Andrzej Jedynak

Król Trzeciomajowy NKB pw. Św. Jerzego:
I m-ce brat Mariusz Komorski
II m-ce brat Marek Kornalewicz
III m-ce brat Mariusz Tamborski

Tracza Fundacyjna
I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)
II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)
III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

Tarcza Ustępującego Króla
I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)
II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)
III m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

Tarcza Burmistrza Nakła nad Notecią
I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)
II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

Tarcza Historyczna Nr 45
I m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)
III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

Tarcza Bracka
I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)
II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
III m-ce siostra Mirosława Kotuła- Manglkammer (Sępólno Krajeński)

Tarcza Seniorów
I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)
II m-ce brat Czesław Michalski (Piechcin)
III m-ce brat Kazimierz Wilczyński (Więcbork) – nagrodę odebrał brat Romuald Adamski

Tarcza Bufetowa
I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)
II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Adam Mogiełka (Nakło nad Notecią)

Pistolet
I m-ce brat Zbigniew Kołota (Solec Kujawski) – nagrodę odebrał brat Jarosław Gronowski
II m-ce brat Piotr Frątczak (Piechcin)
III m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

Kur
I m-ce brat Tomasz Rogacki (Nakło nad Notecią)
II m-ce brat Adam Mogiełka (Nakło nad Notecią)
III m-ce brat Arkadiusz Giese (Wyrzysk)