bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
10485
20908483

Kraków. Wiwat król kurkowy AD 2019 Adam Rajpold ,,Casmirus"

2 czerwca, w niedzielę, odbyły się uroczystości intronizacyjne w krakowskim Bractwie Kurkowym. Królem jest właściciel sieci hoteli Kazimierz Adam Rajpold, zaś marszałkami są Dariusz Kaczmarczyk, który jest poligrafem, prezesem spółki MM Druk oraz Rafał Kowal, lekarz stomatolog. Ceremonię intronizacji poprzedziła msza święta odprawiona przez ks. infułata Dariusza Rasia, archiprezbitera bazyliki Mariackiej i kapelana krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Nowy król kurkowy, któremu akt nadania tytułu wręczył zastępca prezydenta Krakowa prof. Andrzej Kulig, przyjął przydomek monarszy Casimirus. W uroczystej intronizacji uczestniczyli również wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek i prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski. Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP reprezentował wiceprezes Zdzisłąw Grzelka. Znaczenie rzemiosła szczególnie zaakcentował starszy Bractwa Henryk Kuśnierz. Powiedział m.in. że z ogromną radością przyjął obecność na uroczystości przedstawicieli cechu szewców (obecnie nazywa się Cech Rzemiosł Skórzanych). Ten cech należy do jednych z najstarszych w Polsce i jest wymieniony w akcie lokalizacji Krakowa na prawie magdeburskim. Dokument lokacyjny Miasta Krakowa nadany został przez Bolesława V Wstydliwego w dniu 5 VI 1257 r. we wsi Kopernia koło Pińczowa i mówi otrzech działających już w Krakowie cechach: rzeźników, piekarzy i szewców.

Król kurkowy Adam Rajpold z marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Kowalem wydali raut w ogrodzie strzeleckim. Uczetniczyli w nim przedstawiciele bractw z Tarnowa, Gorlic, Kalisza i Bytomia.