bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
2525
13537725

Kraków. Czek na 4007 zł dla brackiej szkoły

W poniedziałek 6 maja czek na 4007 złotych trafił do rąk Marzeny Ślęzak, dyrektorki Szkoły Podstawowej nr. 38 imienia Bractwa Kurkowego  w Krakowie. Pieniądze zebrano podczas strzelania o tarczę charytatywną podczas brackiego pikniku odbywającego się w Krakowie na terenie obiektu Projekt Strzelnica ul. Królowej Jadwigi 220 podczas uroczystości związanych z inwestyturą nowych Rycerzy św. Sebastiana i plenarnym posiedzeniem EGS w dniach 26-27 kwietnia. Czek przekazał koordynator plenarnego posiedzenia EGS i inwestytury Rycerzy św. Sebastiana Zdzisław Grzelka, wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

W trakcie pikniku odbyły się dwa strzelanie z wiatrówki.


1. Strzelanie dla rycerzy św. Sebastiana (pierwszy strzał oddał prezydent EGS książę de Merode. Jego tarcza została następnie zakryta, następnie po jednym strzale oddali do swoich tarcz rycerze św. Sebastiana. Zwycięża ten, który strzelił identycznie jak prezydent EGS lub jego przestrzelina znalazła się najbliżej przestrzeliny księcia de Merode. W tej konkurencji wygrał Jarosław Hailfler z Czech.


2. Strzelanie do wszystkich chętnych, punktowe tzw. złoty strzał. Tu przewidziano nagrodę komtura V Komandorii.

Strzelania były płatne, jeden strzał kosztował 10 euro lub 50 zł. Kwota uzyskana ze strzelań przeznaczona została w całości na rzecz Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie. Strzelania prowadzili komtur Paweł Przychodniak i Marek Rogóż.

Dyrektor Marzena Ślęzak bardzo ucieszyła się z pieniędzy. Zostaną one przeznaczone na nowy sztandar szkolny. Krakowskie Bractwo Kurkowe przekazało na ten cel 5 tys.zł, do tego doszła teraz kwota zebrana podczas strzelania na pikniku EGS.

Szkoła szczyci się bogatą tradycją, a jej przeszłość sięga roku 1892, kiedy to najstarszy udokumentowany przekaz historyczny mówi o lokalizacji przy dzisiejszej ul. Żółkiewskiego dwuklasowej szkoły rolniczej. Po okresie żmudnych dla szkoły poszukiwań ponadczasowego, chlubnego patrona, szczególną aprobatę zyskała inicjatywa o przyjęciu przez społeczność szkolną imienia Bractwa Kurkowego w Krakowie. Trafność tego wyboru potwierdziła Rada Miasta Krakowa uchwałą z dnia 12 kwietnia 1995r. o nadaniu szkole tego imienia. Z tej okazji w murach szkoły odbyła się doniosła uroczystość, którą uświetnili najznamienitsi krakowianie, odsłonięto także tablicę pamiątkową. Niespełna rok później szkoła otrzymała sztandar na, którym widnieje wizerunek kura, oraz słowa I. Krasickiego „Kochać kraj i jemu służyć". Aktu przekazania sztandaru dokonali prezydent miasta Krakowa Józef Lasota i prezydent EGS hrabia J. t'Kint de Roodenbeke.

Sztandar szkolny jest bardzo wielki i ciężki. W ostatnich latach zmieniły się przepisy dotyczące wyglądu sztandarów. Zmieniane są one w jednostkach wojskowych, w policji, straży pożarnej i w organizacjach społecznych. Nowy, mniejszy i lżejszy sztandar ma także krakowskie Bractwo Kurkowe.We wrześniu na rozpoczęcie roku najprawdopodobniej również Szkoła imienia Bractwa Kurkowego będzie miała nowy sztandar.

Na zdjęciach:
Wejście do budynku Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego

Przekazanie przez Zdzisława Grzelkę czeku na 4007 zł na ręce dyrektor Marzeny Ślęzak
Zwycięzca przechodniego pucharu św. Sebastiana Jarosław Haifler (drugi z prawej)
Triumfator strzelania charytatywnego Jan Adam Księżyk (trzeci z prawej)