bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
2759
13537959

Gorlice. Intronizacja króla kurkowego Grzegorza Albrechtowicza

Wiceprezes Zdzisław Grzelka reprezentował Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP na uroczystej intronizacji gorlickiego króla kurkowego. Ceremonia poprzedzona mszą świętą koncelebrowaną odbyła się 3 maja na rynku w Gorlicach.

Mszę świętą koncelebrował proboszcz parafii ks. Stanisław Ruszel, który wygłosił także kazanie. Wśród celebransów byli także ks. Stanisław Kogut, kapelan gorlickiego Bractwa Kurkowego i ojciec Leon Pokorski (ofm), były marszałek krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Po mszy świętej na rynku gorlickim odbyła się uroczysta intronizacja króla Grzegorza Albrechtowicza i jego marszałków Piotra Potoka i Marka Wałęgi. Potem w uroczystym pochodzie bracia kurkowi oraz przedstawiciele władz samorządowych, policji, straży pożarnej, mieszkańcy Gorlic i turyści przeszli pod pomnik na Plac Niepodległości, gdzie po przemówieniu Marii Gubały, starosty Powiatu Gorlickiego złożono kwiaty.

Król Grzegorz Albrechtowicz z marszałkami i Radą Starszych zaprosili potem gości na biesiadę bracką do restauracji Margot. Zastępca burmistrza Gorlic Łukasz Bałajewicz ogłosił tam, że miano monarsze nowego króla to Grzegorz z Biecza. Starszy Bractwa Kurkowego w Gorlicach Józef Mendyka udekorował kilku braci orderami przyznanymi założycielom gorlickiego Bractwa Kurkowego.

W uroczystej intronizacji króla kurkowego w Gorlicach uczestniczyły delegacje bractw z Krakowa, Tarnowa oraz Ciężkowic.