bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
5767
10837079

Kórnik. Marek Baranowski Królem Powstańczym 2019/2020. Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego

Kazimierz Krawiarz pisze: Dnia 6 stycznia 1919 r. Kompania Kórnicka, osławiona brawurowymi akcjami w Poznaniu (27-29 XII 1918), w Śremie (31 XII. 1918), 6 stycznia 1919 w Poznaniu-Ławicy, już jako IV kompania batalionu śremskiego wyruszyła na front zachodni pod Zbąszyń z siedzibą w Łomnicy. W rocznicę tego wydarzenia organizujemy Turniej Powstańczy.

Na strzelnicę w Kórniku-Skrzynkach, przybyli bracia kurkowi z bractw wielkopolskich: z Jutrosina, Mosiny, Poznania, Swarzędza, Środy, Tarnowa Podgórnego i Wrześni. Turniej zaszczycili liczni goście: Roman Jeziorny – dyrektor Szkoły z Mieszkowa, Przemysław Pacholski – burmistrz Miasta i Gminy Kórnik, Magdalena Matelska-Bogajczyk – kierownik Biura Promocji Kultury Gminy Kórnik. Uroczystość rozpoczęto honorowym salutem oraz hymnem wykonanym a kapela, którym zainaugurowano obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które przyniosło Wielkopolsce Wolność i Niepodległość. Marek Nowicki, zwycięzca Turnieju Niepodległościowego 11 listopada 2017 uroczyście przekazał zdobytą tarczę do zbiorów KBBK.

Na strzelnicy KBBK odbyły się następujące turnieje:

1. Turniej o Statutową Tarczę Powstańczą dla członków Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego, ufundowaną przez Adama Szyszkę, ubiegłorocznego zwycięzcę. Zwyciężył Marek Baranowski i otrzymał tarczę, pamiątkowy medal i statuetkę Białej Damy ufundowana przez burmistrza Miasta i Gminy Kórnik Przemysława Pacholskiego. II miejsce zajął Norbert Biniek, III miejsce zajął Piotr Justkowiak. Obaj otrzymali pamiątkowe medale. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez burmistrza Miasta I Gminy Przemysława Pacholskiego.

2. Turniej o tarczę powstańca Leona Czech-Czechowskiego ufundowaną przez Romana M. Czechoskiego wygrał Zdzisław Kaczmarek z KBS Swarzędz, Drugie miejsce zajął Maciej Łabno (KBBK), a trzecie miejsce zajął Zbigniew Tomaszewski (KBBK). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary. Zdzisław Kaczmarek w nagrodę otrzymał album pt. „Cuda Przyrody” ufundowana przez Jerzego Jakrzewskiego z KBS w Poznaniu.

3. Tarczę powstańczą ufundowaną przez Jędrzeja George Frynasa prawnuka powstańca wielkopolskiego Stanisława Broniarza zdobył Piotr Cuprych z KBS w Jutrosinie, Zdzisław Kaczmarek ze Swarzędza zajął II miejsce, a Maciej Łabno (KBBK) był trzeci. Piotr Cuprych otrzymał album pt. „Najpiękniejsze Miasta Polski” ufundowany przez Jerzego Jakrzewskiego z Poznania.

4. Turniej o Tarczę Urodzinową Zbigniewa Tomaszewskiego wygrał Norbert Biniek (KBBK). Drugi był Marek Balcerek z KBS w Jutrosinie. Trzecie miejsce zajął Roman Fludra (KBBK). W turnieju strzelano do tarcz punktowych na odległość 100 m. W finale znalazło się dziesięciu zawodników, w tym jedenastoletnia Maria Kerber z Poznania, uczennica Szkoły Podstawowej Nr. 90 im. Władysława hr. Zamoyskiego w Poznaniu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary. Norbert Biniek otrzymał album pt. „Dwory Polskie” ufundowana przez Jerzego Jakrzewskiego z KBS w Poznaniu.

Marek Balcerek przekazał Marii Kerber swój puchar w uznaniu dla jej talentu strzeleckiego.

Zwycięzcy oprócz tarcz otrzymali cenne trofea w postaci medali i cennych upominków.

W strzelaniu do kura najlepszym okazał się Robert Kolwicz członek KBBK, który strącił ostatni fragment drewnianego umocowania kura. Drugim była Katarzyna Łukasiewicz z Poznania, a trzecim został Marek Balcerek z Jutrosina. Zwycięzca otrzymał statuetkę Białej Damy ufundowaną przez burmistrza Miasta i Gminy Kórnik Przemysława Pacholskiego.

Wręczenia trofeów: cennych tarcz i licznych nagród dokonali: fundatorzy tarcz oraz Zbigniew Tomaszewski. Niech trofea i pamiątki przypominają zwycięzcom o historii do których są one przypisane.

Król Kurkowy AD 2018/2019 Roman Fludra wraz z rycerzami zaprosili braci i ich gości na XXVIII Królewski Bal Kurkowy do Restauracji „Podróżnik” w Koszutach. Bal Kurkowy odbędzie się 9 lutego 2019 r. Zaproszenia można nabyć w sklepie Romana Fludry w Bninie lub w Firmie RMC w Kórniku. Zapraszamy.

Leon Czech-Czechoski (1881-1919)

Leon Czech-Czechoski, był synem Franciszka i Doroty (z Dzieciuchowiczów) Czechowskich. Matka urodził się w 1881 r. w Poznaniu. Tutaj się wykształcił i wyuczył zawodu murarza. Jeden z jego braci Ignacy był notariuszem i po Edwardzie Pohlu, w latach 1922-1925 pełnił funkcję komisarycznego burmistrza Kórnika. Leon był murarzem i aktywnym członkiem związku zawodowego, brał udział w licznych działaniach społecznych. Występował jako aktor w sztukach granych w amatorskim teatrzyku. Był działaczem związkowym oraz politycznym. Współpracował z takimi działaczami SPD jak Bronisław Kaczorowski, Wojciech Śremski i Marcin Kasprzak. W połowie października 1902 r. w ramach kampanii wyborczej brał udział w rozmowach w celu zawiązania koalicji z PPS w Berlinie w celu wysunięcia wspólnego kandydata. Osoba Marcina Kasprzaka stanowiła dla PPS-u powód do zerwania porozumienia. Skutkowało to tym, ze Marcin Kasprzak opuścił Poznań z kasą związkową i udał się do Warszawy. Otrzymał zadanie nawiązania kontaktu z Marcinem Kasprzakiem w celu wyjaśnienia nieścisłości finansowych. Próba jego odszukania skutkowała jak wiemy dekonspiracją w Warszawie co przyczyniło się pośrednio do jego śmierci.

Leon Czech, w 1902 roku ożenił się z Weroniką z Szyniszewskich. Przy okazji sądownie powrócił do swojego rodowego nazwiska Czechowski. Czechowscy wychowali ośmioro dzieci. Jednym z nich Marian urodzony w 1908 r. to ojciec Romana M. Czechoskiego.

W 1918 r. został członkiem zarządu Rady Robotniczo-żołnierskiej w Poznaniu. Brał udział w przygotowaniach do Polskiego Sejmu Dzielnicowego który odbył się jak wiemy w dniach 3-5 grudnia 1918 r. Na plakatach wyborczych do Polskiego Sejmu Dzielnicowego podpisywał się nazwiskiem Czech. Zanim wybuchło Powstanie, popierał frakcję działaczy uznających konieczność walki zbrojnej z

Niemcami. Nie uczestniczył w Powstaniu z bronią w ręku. Nie wiemy, czy był szkolony wojskowo, ale brał udział w służbie pomocniczej. W lutym 1919 r, po jednej z inspekcji frontowej zachorował na zapalenie płuc i zmarł 21 lutego 1919 r.

Źródło: Paterczyk Z. Marcin Kasprzak i jego „Sprawa”. Poznań PWN Warszawa-Poznań 1985.str.276.

Stanisław Broniarz (1886-1944)

Stanisław Broniarz (-1944) urodził się 30 marca 1886 w Czmoniu w pow. śremskim jako syn Walentego i Konstancji z domu Grygier. Szkołę powszechną ukończył w Poznaniu. Przez trzy lata brał lekcje w celu przygotowania się do gimnazjum. Z powodu choroby i śmierci ojca został zmuszony do zmiany swoich planów życiowych i w 1900 r. podjął naukę zawodu w zakładzie mosiężno-instalacyjnym, którą ukończył w 1904 r. Podczas zaborów działał w organizacjach patriotycznych, m.in. był współzałożycielem Towarzystwa Samokształcącej Młodzieży Polskiej „Iskra” w 1903 r. i odpowiadał za to przed sadem niemieckim w Poznaniu i Berlinie. Działał również w harcerstwie, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” oraz Towarzystwie Samopomocy Młodzieży „Ogniwo”. Przez kilka lat prezesował filii Metalowców Zjednoczenia Zawodowego Polskiego. W czasie obowiązkowej służby wojskowej w armii niemieckiej uświadamiał polskich żołnierzy, za co był przezywany „Grosspolnischer Agitator”. W czasie wojny 1914-1918 brał czynny udział. W listopadzie 1918 r. zgłosił się do Polskiej Organizacji Wojskowej i został członkiem Straży Ludowej. W Powstaniu Wielkopolskim brał udział w walkach ulicznych.

W latach 1919-1924 był dyrektorem poznańskiego okręgu Spółdzielni Spożywców. W latach 1924-1927 był prezesem klubu sportowego Warta Poznań. Nazwa klubu nie pochodzi od nazwy rzeki Warta, ale od służby na posterunku. Podczas wojny działał w Armii Krajowej, został aresztowany, był torturowany przez Gestapo i został zamordowany w obozie koncentracyjnym w 1944r.

We własnoręcznie napisanym w 1938 r. życiorysie załączniku przesyłam życiorys Stanisława Broniarza napisany przez niego osobiście w 1938r. (przechowany do dzisiaj w Centralnym Archiwum Wojskowym) i jego zdjęcie.

Źródło: Centralne Archiwum Wojskowe im. Bolesława Waligóry syg. 28.02.1939 BRONIARZ Stanisław.

Kazimierz Krawiarz