bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
10464
11089674

Jelcz-Laskowice. Uroczystości z okazji setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Jacek Mikołajczyk pisze z Jelcza-Laskowic

Z dużym zadowoleniem jest mi dane przekazać informację o uroczystościach towarzyszących setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które miały miejsce w Jelczu-Laskowicach w dniu 11.11.2018r. Ten miły i słoneczny dzień był wyjątkowy dla wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po mszy, jej uczestnicy udali się na plac między kościołem a pałacem – siedzibą Władz Samorządowych Jelcza-Laskowic. Na placu tym, który od lat osiemdziesiątych XX wieku był miejscem wielu uroczystości patriotycznych, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość prowadził dyrektor PSP-nr 3 w Jelczu-Laskowicach Piotr Pilawa, który powiedział między innymi, że „Oddajemy hołd pokoleniom Polaków, które przyczyniły się do odrodzenia Rzeczypospolitej. Tym, którym wolność i niepodległość zawdzięczamy”. Aktu odsłonięcia dokonali: jego pomysłodawca, burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak wraz z autorem projektu Gruzinem, Leri Papidze, wykładowcą ASP we Wrocławiu oraz pozostałymi członkami komitetu budowy pomnika „Do wolnej i niepodległej” w osobach: Marek Szponar, Ks. Dziekan Janusz Nowicki, Zdzisław Szewczuk, Agata Skierska, Piotr Pilawa, Iwona Płaczek, Renata Godlewska i Lech Sofiński. Następnie, liczne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Na pamiątkę tego wydarzenia, na pobliskim skwerze, burmistrz Bogdan Szczęśniak wraz z Ks. Markiem Hulą posadzili symboliczne drzewo stulecia – buk pospolity – Józef Piłsudski.

Na zaproszenie Władz Samorządowych w uroczystościach odsłonięcia pomnika brała udział liczna delegacja Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice. Wiązankę kwiatów złożył Hetman – Eligiusz Piechota w towarzystwie mieszkańców Jelcza-Laskowic - Zbigniewa Skowrońskiego członka Bractwa Kurkowego Husarz we Wrocławiu oraz Włodzimierza Herkopelca – członka Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska. Umundurowani bracia kurkowi oddali salwę honorową z karabinów czarno prochowych, co w znaczący sposób uświetniło uroczystość i bardzo się podobało (fotki w załączeniu).

Zdaniem wielu uczestników uroczystości, pomnik ten jest jednym z najładniejszych wśród odsłanianych w Polsce z okazji pięknego jubileuszu 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wspaniale koresponduje z głosem serca, które widzi na załączonej fotce wszystko, co najważniejsze w tej materii. Jest to: piękny, odrestaurowany pałac gospodarzy ziemi jelczańsko-laskowickiej przed rokiem 1945. Cudny okres rozwoju naszej Ojczyzny w okresie II RP wraz z doskonale wykonanym odlewem wizerunku jej Naczelnika, Józefa Piłsudskiego. Całość wspaniałe koresponduje z zachowanym obeliskiem " Pierwszych Osadników przybyłych do Jelcza-Laskowic w 1945r". Pomnik wyraża fakty, którym nikt nie może zaprzeczyć, a które są symbolem "Jedności Narodowej". Jako bracia kurkowi jesteśmy dumni z udziału w tej pięknej i doniosłej uroczystości patriotycznej, która odbyła się w Jelczu-Laskowicach, naszej małej Ojczyźnie.

W załączeniu fotki, które wiernie ukazują piękno nowego pomnika oraz odział SBK w uroczystości.

Jacek Mikołajczyk

Sekretarz SBK Grodu

Jelcz-Laskowice