bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
10417
11089627

Kórnik. Spotkanie opłatkowe 2018

Kazimierz Krawiarz pisze o 31. rocznicy reaktywowania Bractwa Kurkowego W Kórniku-Bninie (KBBK) i o spotkaniu opłatkowym AD 2018.

Trzydziesta pierwsza Rocznica Reaktywowania Bractwa Kurkowego W Kórniku-Bninie (KBBK). Spotkanie Opłatkowe AD 2018.

 

Rok 2018. obchodzimy jako rok 100-lecia odzyskania niepodległości, 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 273-lecia fundacji bractw kurkowych w Bninie i Kórniku, 31-lecia reaktywacji Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego. Wielu członków bractwa kurkowego w 1918/1919 r. z bronią w ręku uczestniczyło w Powstaniu Wielkopolskim. Wielu też wspierało finansowo powstałe w Bninie i Kórniku kompanie i ich działania militarne.

Okres świąteczny, to czas składania sobie życzeń, podsumowań, wręczania upominków, czas wymiany doświadczeń i poglądów i wytyczania nowych planów. W okresie przedświątecznym odbywają się spotkania opłatkowe.

W sobotę 15 grudnia w Kórniku odbyły się główne uroczystości obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego z licznym udziałem członków Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego, na czele z królem kurkowym Romanem Fludrą oraz królem żniwnym Wojciechem Antczakiem z pocztem sztandarowym.

Wieczorem bracia kurkowi spotkali się w siedzibie bractwa na tradycyjnym opłatku. W spotkaniu uczestniczyła delegacja członków Stowarzyszenia Kombatantów i Sympatyków byłego 31. Kórnickiego Dywizjonu Obrony Powietrznej Kraju z płk Ryszardem Grześkowiakiem na czele. Spotkanie zaszczycili przedstawiciele władz Kórnika: Przemysław Pacholski – Burmistrz Miasta i Gminy, Sebastian Wlazły - wiceburmistrz Miasta i Gminy, Magdalena Matelska-Bogajczyk - kierownik Biura Promocji Kultury i Sportu Gminy, Wojciech Kiełbasiewicz – dyrektor Centrum Kultury i Sportu, st asp. Paweł Michalski – komendant Policji w Kórniku oraz Tomasz Haremza – komendant Straży Miejskiej w Kórniku. Przybył dziekan ks. Franciszek Sikora, proboszczowie: parafii kórnickiej – ks. Grzegorz Zbączyniak i robakowskiej ks. kan. Piotr Piec.

Spotkanie było okazją do przypomnienia, że dnia 17 grudnia 1987 r., czyli 31 lat temu, Naczelnik Urzędu Miasta i Gminy inż. Czesław Brocki podpisał decyzję o rejestracji stowarzyszenia o nazwie Bractwo Kurkowe w Kórniku. Akt ten otworzył drogę do rozwoju idei bractw kurkowych w Polsce, do nawiązania kontaktów z podobnymi organizacjami w Polsce i w Europie, do utworzenia Zjednoczenia Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej, i tworzenia jej struktur okręgowych. Spotkanie opłatkowe spaja i konsoliduje więzi braterskie, jest okazją do refleksji i podsumowań.

Król Kurkowy AD 2018/2019 Roman Fludra wraz z rycerzami Andrzejem Tomiakiem i Markiem Nowickim, zaprosili braci na XXVIII Królewski Bal Kurkowy do Restauracji „Podróżnik”. Bal Kurkowy odbędzie się 9 lutego 2019 r.

Kazimierz Krawiarz