bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
10641
11089851

Kórnik. Obchody 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Kazimierz Krawiarz pisze o tym, że ss. Grzegorz Zbączyniak został kapelanem Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego (KBBK) oraz o obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W Kórniku, dnia 15 grudnia 2018, obchodzono 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego. Bractwa kurkowe obejmujące Bnin i Kórnik, powstałe w 1745 r. z inicjatywy Teofilii Szołdrskiej Potulickiej z Działyńskich, w czasie zaborów, jako nieliczne polskie organizacje nie przerwały swojej działalności. Wielu braci kurkowych z bronią w ręku uczestniczyło w Powstaniu Wielkopolskim. Wielu też wspierało finansowo powstałe w Bninie i Kórniku kompanie wojskowe i ich działania militarne.

Główne uroczystości obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Kórniku (27 grudnia 1918 r.) rozpoczęto w Kolegiacie Kórnickiej. Członkowie Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego (KBBK), na czele z królem kurkowym Romanem Fludrą oraz królem żniwnym Wojciechem Antczakiem z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystej Mszy św. rozpoczętej odczytaniem aktu Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, nominowania proboszcza ks. Grzegorza Zbączyniaka na kapelana KBBK. Bractwo ufundowało mu ornat z wizerunkiem św. Sebastiana. Małgorzata Grzelak z pracowni haftów artystycznych w Poznaniu wykonała go według projektu Piotra Justkowiaka, członka KBBK. Ornat po poświęceniu podarowano ks. Grzegorzowi Zbączyniakowi, na: „Chwałę Bogu w Trójcy świętej Jedynemu”. Ks. dziekan Franciszek Sikora, ks. Krystian Sammler, ks. Grzegorz Zbączyniak, ks. Jakub Lechniak i ks. Łukasz Słocinski odprawili uroczystą Mszę św. W homilii ks. Krystian Sammler wspomniał o wydarzeniach sprzed stu lat, i roli kompanii kórnickiej w tych wydarzeniach. We Mszy św. uczestniczyły wszystkie sztandarowe organizacje Gminy Kórnickiej.

Po Mszy św. sformowano pochód. Na czele z orkiestrą harcerską pod batutą Jacka Kozłowskiego, z grupami rekonstrukcyjnymi, licznymi delegacjami udano się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie ks. Grzegorz Zbączyniak poświęcił nowy fragment pomnika z 361 nazwiskami powstańców wielkopolskich ziemi kórnicko-bnińskiej.
Liczne delegacje, w tym delegacja bractwa kurkowego złożyły kwiaty przed pomnikiem. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej do której muzykę napisał Witold Lutosławski.
Przyspieszony termin obchodów rocznicy, ważnej dla Wielkopolan był spowodowany tym, aby stworzyć możliwość uczestnictwa w centralnych uroczystościach w Poznaniu, planowanych w dniu 27 grudnia.
Fot. Roman. M. Czechoski

Kazimierz Krawiarz