bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
10448
11089658

Jelcz-Laskowice. Strzelanie żniwne 2018

Oto zaległe sprawozdanie ze strzelania żniwnego, o którym pisze Jacek Mikołajczyk z Grodu Jelcz-Laskowice

Tradycja strzelania o tytuł Króla Żniwnego sięga początków XIX wieku. Nawiązywały one do święta plonów, czyli dożynek. Zrodziły się i najpopularniejsze były wśród ludności miejskiej pochodzenia wiejskiego. Strzelania o tytuł Króla Żniwnego, dzięki dużej popularności są trwałym elementem kalendarza imprez brackich. Tarcze, do których strzelano nawiązywały tematycznie do żniw. Podobnie jest z odznakami, których dekoracją są kłosy zboża w różnej konfiguracji. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i w większości bractw jest kultywowany jako jeden z elementów tradycji.

Mając na uwadze honorowanie opisanej tradycji, Bracia Kurkowi z Jelcza-Laskowic spotkali się w dniu 13.pażdziernika.2018r. na strzelnicy, gdzie z broni czarnoprochowej, w poszanowaniu ceremoniału strzeleckiego szlachetnie rywalizowano o tytuł Króla Żniwnego.

Osiągnięto następujące wyniki: (pistolet czarnoprochowy, odległość 25m, pozycja stojąc):
* Pierwsze miejsce zajął i Królem Żniwnym został – Jacek Mikołajczyk
* Drugie miejsce zajął i I-szym Rycerzem Króla został – Aleksander Mitek
* Trzecie miejsce zajął i II-gim Rycerzem Króla został – Stanisław Małkiewicz

Zwycięzcy zmagań strzeleckich wyróżnieni zostali odznakami i dyplomami pamiątkowymi.

Przy okazji strzelania żniwnego odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę z kończącymi kadencję 2014-2018 władzami Samorządowymi Jelcza-Laskowic. Zarówno w ocenie braci kurkowych jak i burmistrza Bogdana Szczęśniaka, współpraca ta przebiegała bardzo dobrze. Z dużą satysfakcją przyjęliśmy słowa uznania kierowane pod naszym adresem. Dostrzeżenie naszego zaangażowania w promocję Miasta i Gminy jest faktem, który na stałe wpisał się w działalność Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice. Służy to dobrym relacjom, które można zdecydowanie porównać do przysłowiowych słów „zgoda buduje”.

W dalszej części spotkania zaproszeni goście w osobach: Burmistrz Jelcza-Laskowic - Bogdan Szczęśniak, jego zastępcy Romuald Piórko oraz Marek Szponar zostali wyróżnieni brązowymi odznakami ”Za Zasługi dla Rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich”.

Po wręczeniu odznaczeń, na cześć wyróżnionych, Sekretarz SBK, Aktualny Król Kurkowy brat Jacek Mikołajczyk oddał strzał z armaty brackiej.

Spotkanie było kolejną okazją do wymiany poglądów oraz snucia planów co do dalszej współpracy z Samorządem Gminnym dla dobra lokalnej społeczności, a to wszystko „Ku Chwale Ojczyzny, Grodu i Bractwa”.