bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
3788
11142442

Kórnik. Roman Fludra, król kurkowy Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego (KBBK) na Pięćdziesiątej Pierwszej Sesji Rady Miasta i Gminy

Kazimierz Krawiarz pisze z Kórnika

Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kórnik Adam Lewandowski, tradycyjnie już, zaprosił na Sesję Rady delegację Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego. Tradycję tę przywrócono w 1990 r. gdy królem kurkowym został po raz pierwszy Roman M. Czechoski. W czasach staropolskich król kurkowy cieszył się licznymi przywilejami, w tym prawem zasiadania w Radach Miejskich. Dnia 17 października  2018 r. na sali sesyjnej w ratuszu bnińskim odbyła się 51. Sesja Rady na której zaprezentował się aktualny król kurkowy Roman Fludra. W składzie delegacji KBBK był prezes Marek Baranowski oraz Roman M. Czechoski. Roman Fludra przedstawił krótkie sprawozdanie dokonań KBBK w 2018 r.; roku jubileuszowym: 100.-lecia Powstania Wielkopolskiego. Wspomniał o organizowanych turniejach, współpracy zagranicznej KBBK oraz sesji naukowej w Zamku Kórnickim pt. „Quo vadis Frater”.
            Kórnicko-Bnińskie Bractwo Kurkowe od 1987 r. prowadzi ożywioną działalność na skalę krajowa i europejską. Z inicjatywy KBBK reaktywowano Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P.. Od 1989 r. współpracujemy z bractwami w Holandii, Niemczech i Belgii. Nawiązaliśmy kontakty z 400-letnią Strażą Miejską w Murau w Austrii. Wybudowana rękami braci kurkowych strzelnica na Skrzynkach jest obiektem sportowo-rekreacyjnym i służy Bractwu, Policji, Strażakom, Sołtysom powiatu poznańskiego. Krótkie wystąpienia Marka Baranowskiego i Romana M. Czechoskiego zostały przez radnych i obecnych przyjęte z aplauzem. Wersja pisemna sprawozdania trafiła do akt Rady. Współpraca KBBK z władzami miasta daje obopólne korzyści. Bractwo Kurkowe jest ambasadorem Kórnika w kraju i za granica. Rada Miasta i Gminy wspiera wysiłki bractwa również finansowo.
            Każdy z radnych otrzymał drugie wydanie opracowania jubileuszowego, w trzech wersjach językowych, pt. „Bractwo Kurkowe w Kórniku-Bninie” autorstwa Romana M. Czechoskiego i Kazimierza Krawiarza.
                                                                                               Kazimierz Krawiarz