bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
4759
10856622

Bnin. Proklamacja królewska Romana Fludry z Bnina

Kazimierz Krawiarz pisze z Bnina:

Wprowadzenie w „urzędowanie” nowego króla kurkowego w przeszłości odbywało się w uroczystej oprawie. Proklamacja króla kurkowego w Krakowie odbywa się z udziałem władz miasta, hierarchów kościelnych i licznej widowni, na Rynku Głównym. Król kurkowy to osoba historyczna, w przeszłości na czas swojego panowania król kurkowy uzyskiwał szereg przywilejów łącznie ze zwolnieniami podatkowymi. Drzewiej król kurkowy zasiadał wśród rajców z prawem zabierania głosu jednak bez prawa głosowania. W Kórniku, po reaktywowaniu bractwa w 1987 r. uroczyste proklamacje odbywały się na podzamczu, w programach Święta Ludowego. Towarzyszyły jej występy taneczne zespołów ludowych, festyny. Król kurkowy był prezentowany Radzie Miejskiej i władzom miejskim.

W sobotę 18 sierpnia 2018 r, na podzamcze przybyli bracia kurkowi z rodzinami, burmistrz Jerzy Lechnerowski i przewodniczący Rady Gminy Adam Lewandowski oraz licznie zaproszeni goście.

Uroczystość prowadził Roman M. Czechoski zgodnie ze starym scenariuszem. Po otwarciu i przemówieniu Marka Baranowskiego, prezesa bractwa kurkowego burmistrz Miasta Kórnik Jerzy Lechnerowski przyjął od ustępującego króla kurkowego Grzegorza Toboły insygnia królewskie i przekazał je Romanowi Fludrze. Po gratulacjach i przemówieniach oficjeli, po ogłuszającym wystrzale z armatki brackiej na cześć nowego króla kurkowego Romana Fludry, Jan Fijałkowski z Firmy RMC, wykonał pamiątkową fotografię. Zgodnie z tradycją król kurkowy zaprosił braci i gości na ucztę królewską do siedziby bractwa na strzelnicy w Skrzynkach, gdzie też udekorowano pamiątkowym diademem towarzyszkę życia Romana Fludry Violettę Ohnsorge. Przybyli na uroczystość przekazali Mu tradycyjnie upominki. Wszyscy byli zachwyceni uroczystością i wspaniałą oprawą uczty królewskiej.

Król kurkowy w dniach od 10 do 12 sierpnia brał udział w delegacji gminy Kórnik w Świecie Miasta w bratnim Königstein. Rodzinną bracką tradycję Kazimierza Fludry, członka Bractwa Kurkowego w Bninie w okresie międzywojennym, pielęgnuje Roman Fludra. Jego syn Jakub z Karoliną tymczasem pełnili funkcję gospodarzy uroczystości. Być może i on będzie kiedyś członkiem KBBK.

Tymczasem król kurkowy z rycerzami Andrzejem Tomiakiem i Markiem Nowickim, wszystkich braci kurkowych, przyjaciół oraz sympatyków zapraszają na Bal Królewski, który odbędzie się 9 lutego 2019 roku w Restauracji" Podróżnik" w Koszutach.

Kazimierz Krawiarz