bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
1186
11166947

Kraków. Marsz szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Tegoroczny Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbędzie się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przebiegał będzie pod hasłem: "Bez sierpnia 1914 r. nie byłoby 11 listopada 1918 r". W magistracie krakowskim odbyła się konferencja prasowa w związku z rozpoczynającym się w poniedziałek 6 sierpnia (38. po wojnie) marszem szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział udział w mszy świętej na Wawelu, potem przy Kopcu Piłsudskiego w przeddzień wymarszu, oraz w poniedziałek rano podczas wyjścia kadrówki z Oleandrów. W mszy świetej tradycyjnie uczestniczył będzie król kurkowy, w tym roku Zbigniew Wolfram.

O szczegółach tegorocznego marszu mówili podczas konferencji prasowej: prof. Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa, Honorowy Brat krakowskiego Bractwa Kurkowego, Dionizy Krawczyński – Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Andrzej Fischer – zastępca Komendanta Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Maciej Gawlikowski – twórca filmu „Marsze niepodległości” i Jerzy Bukowski – przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił rolę, jaką żołnierze „Kadrówki” odegrali w wybiciu się Polski na niepodległość. Nie bez powodu zresztą tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem „Bez 6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku”.
– Trzeba przypomnieć, że celem Kadrowiaków było wywołanie powstania, co nie doszło do skutku, ponieważ zmieniły się plany. Oddział szedł na wojnę dość słabo uzbrojony, ale odegrał swoją ogromną rolę, powstała wokół niego romantyczna atmosfera, ci ludzie stali się przykładem dla innych – mówił prezydent Jacek Majchrowski, znawca II Rzeczpospolitej i autor książki „Pierwsza Kompania Kadrowa – portret oddziału” .

O fenomenie „Kadrówki” i ludziach, którzy przenieśli tę tradycję przez czasy PRL-u, opowiada film dokumentalny „Marsze niepodległości” w reżyserii Macieja Gawlikowskiego. W sobotę, 4 sierpnia w kinie Kijów.Centrum odbędzie się otwarta premiera wyjątkowego filmu – „Marsze niepodległości”. Dokument wyreżyserowany przez Macieja Gawlikowskiego, to nie tylko historia Kadrówek – marszów szlakiem I Kompanii Kadrowej, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, patriotyzmie, niepodległości, miłości i przygodzie.
Poza wspomnieniami weteranów z lat 80., w filmie pokazano też kawałek współczesnego marszowego życia. Do obejrzenia gorąco zapraszamy uczestników dawnych Kadrówek, marszu tegorocznego, a także wszystkich, których interesuje film o fenomenie czynu 6 Sierpnia – o ludziach, którzy tradycję przenieśli przez lata PRL-owskiego reżimu i jej dzisiejszych kontynuatorach. Sam reżyser maszerował z „Kadrówką” od 1983 roku, później był także jej współorganizatorem.
Pokaz premierowy filmu odbędzie się w sobotę, 4 sierpnia, godz. 19.30, kino Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34. Wstęp jest wolny!

Program „Kadrówki” 2018:

Sobota, 4 sierpnia – o godzinie 16.30 odbędzie się apel przy Kwaterze Legionowej i złożenie kwiatów na grobach Legionistów na cmentarzu Rakowickim. O godzinie 21.30 odbędzie się apel wieczorny i złożenie kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy jego imienia.
W tm miejscu należy przypomnieć, że inicjatywa i organizacja postawienia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego należała do krakowskiego Bractwa Kurkowego. Owczesny starszy konfraterni Leszek Gołda zainteresował pomysłem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Projekt pomnika i wykonanie należało do prof. Czesława Dźwigaja, wybitnego artysty rzeźbiarza słynącego przede wszystkim z dzieł sakralnych, w tym pomników papieża Jana Pawła II, ale także twórcy kilkadziesiąt pomników patroitycznych m.in.: „Grudzień’70” w Szczecinie, „Synom tej Ziemi” w Świątnikach Górnych, pomniki gen. Leopolda Okulickiego i Stanisława Fischera w Bochni, Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie.
Pierwotny projekt zakładał, że pomnik stanie na skwerze przy ul. Piłsudskiego oale po przeciwnej stronie niz go ostatecznie zlokalizowano. Ostatecznie w 90 rocznicę odzyskania przez Polska Niepodległości, w 2008 roku pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonieto. Od tego czasu podczas corocznych przemarszów uczestników "kadrówki" przy tym pomniku młodzież na chwile przystaje, składane są kwiaty. W niektórych latach przy pomniku odbywały się wieczorne capstrzyki.

Niedziela, 5 sierpnia – odbędą się w Krakowie główne uroczystości związane z „Kadrówką”. O godzinie 15.30 rozpocznie się przemarsz uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów, ulicami Piłsudskiego, św. Anny na Rynek Główny, gdzie nastąpi złożenie kwiatów w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicą Grodzką na Wawel, gdzie o godzinie 17 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny, marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006–2009. Po mszy uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Następnie odbędzie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą z Wawelu na plac o. gen. Adama Studzińskiego oraz złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. Po uroczystościach uczestnicy marszu skierują się w stronę Małego Rynku, gdzie o godzinie 19 rozpocznie się 69. Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” organizowana przez Fundację Loch Camelot, Bibliotekę Polskiej Piosenki i Kancelarię Prezydenta Krakowa. Kancelaria Prezydenta przygotowała na tę okazję bezpłatne śpiewniki oraz papierowe czapki krakuski, które zostaną rozdane podczas koncertu. O godzinie 20.30 odbędzie się uroczysty Capstrzyk na kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu połączony ze złożeniem ziem w kopcu i apelem pamięci.

Poniedziałek, 6 sierpnia – o godzinie 7 uczestnicy marszu wezmą udział w uroczystym apelu na Oleandrach z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie przemaszerują z Oleandrów na pl. Matejki, gdzie złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godzinie 9.45 w Michałowicach odbędą się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową.
Od 6 do 12 sierpnia uczestnicy marszu przemaszerują na trasie Kraków – Kielce.

Tegorocznej „Kadrówce” towarzyszyć będą dwie ciekawe wystawy: 4 sierpnia zostanie otwarta plenerowa ekspozycja „Kraków dla niepodległości” (godz. 16, Planty przy Collegium Novum), a 5 sierpnia – wystawa „Kopiec pamięci” (godz. 12, Dom Zwierzyniecki).


O Pierwszej Kompani Kadrowej

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc. Był to pierwszy od zakończenia powstania styczniowego regularny oddział polskiej armii – dał początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w I wojnie światowej przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, z inicjatywy legionistów, od 1924 roku zaczęto organizować pamiątkowe, historyczne marsze szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, które miały charakter zawodów sportowo-obronnych. Odbywały się one regularnie co roku, aż do sierpnia 1939. Po II wojnie światowej w okresie PRL-u tradycja ta była zwalczana przez władze. Jednak w 1981 r. powróciły do niej środowiska niepodległościowe – do 1989 roku marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB. Po upadku komunizmu w 1989 roku marsz powrócił do formuły przedwojennej – na jego trasie uczestnicy biorą udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych i grach terenowych.