bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
4813
10856676

Kraków. Srebrny kur krakowskiego Bractwa Kurkowego na monecie kolekcjonerskiej

9 sierpnia wejdzie do obiegu srebrna moneta kolekcjonerska o nomimane 10 zł poświecona 760-leciu krakowskiego Bractwa Kurkowego. Starania o wybicie moment prowadził król kurkowy AD 2017 Piotr M. Mikosz.

Przypomnijmy, że starania o wybicie monety brackiej wystąpił król kurkowy A.D. 2017 Piotr M. Mikosz. Z tych starań nic by nie wyszło, gdyby nie decyzja prezesa NBP Adama Glapińskiego, który uważał że krakowskie Bractwo Kurkowe służące miastu i jego mieszkańcom od 760 lat na takie wyróżnienie zasługuje. W planach emisyjnych NBP znalazły się więc w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości aż dwie krakowskie monety. Jedna bracka, druga poświęcona 125 leciu Teatru im. Juliusza Słowackiego, która do obiegu wejdzie 9 września.

Uroczystości związane z wprowadzeniem brackiej monety na rynek kolekcjonerski odbędą się w Krakowie 15 sierpnia wieczorem na placu Szczepańskim. Odbędzie się tam wielki piknik z udziałem wojska, policji, Bractwa Kurkowego. Na wielkim telebimie zaprezentowana zostanie krótka historia Bractwa Kurkowego, odbędą się konkursy i zabawy.

Narodowy Bank Polski starannie przygotowuje się do każdej emisji nowej monety. Razem z bracką monetą ukaże się prospekt emisyjny (folder) z podstawowymi informacjami o monecie oraz o Bractwie. Tę część tekstu przygotował Piotr M. Mikosz.

Bracka moneta będzie miała nakład 15 000 sztuk. Z pewnością będzie rarytasem kolekcjonerskim.