bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
4744
10856607

Kościerzyna. X-lecie reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Pisze Aldona Sambor-Sochaczewska z Kościerzyny - przesyłam relacje z obchodów naszego jubileuszu

8 lipiec 2018 roku - uroczyste obchody swojego święta bractwo rozpoczęło już o godz. 9:00 na Kościerskim Rynku, gdzie spotkały się wszystkie bractwa Okręgu Pomorskiego ZKBS RP, oraz inne sympatyzujące bractwa z całej Polski. W barwnym korowodzie ze sztandarami  i orkiestrą przemaszerowano do kościoła Św. Trójcy  na mszę św., którą prowadził kapelan bractwa ks. Marian Szczepiński. Po mszy kapelan dokonał poświęcenia insygniów królewskich i nastąpiła uroczysta intronizacja Króla Kurkowego AD 2018 Wiesława Nitz i jego małżonki Heleny.  Po raz pierwszy intronizowano również Młodzieżowego Króla Kurkowego KBS w Kościerzynie, którym została kadetka  Andżelika Pestka. Uroczystą proklamację prowadziła wiceprezes KBS w Kościerzynie Aldona Sambor-Sochaczewska.
Po intronizacji wszyscy przeszli na Plac Św. Jana Pawła II , gdzie zrobiono wspólne zdjęcie wszystkich bractw, pocztów sztandarowych , zaproszonych gości i sympatyków bractwa. Dalsza część obchodów odbyła się na Strzelnicy w restauracji "Pod Kurem". Uroczystą akademię rozpoczęto powitaniem zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Król Zjednoczenia KBS RP Zbigniew Madej i I Marszałek Zjednoczenia KBS RP Zbigniew Lemiech. Jako pierszy zabrał głos Prezes Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Lech Magnuszewski, który życzył bractwu przede wszystkim tego aby w końcu doczekała się własnej siedziby. Następnie gratulacje złożyli: Starosta Kościerski Alicja Żurawska, Burmistrz Miasta Michał Majewski, kapelan Bractwa ks. Marian Szczepiński, były Wojewoda Woj. Pom. Piotr Karczewski, Przewodnicząca Rady Miasta Teresa Preis, oraz wszyscy  inni zaproszeni goście. W tym dniu pamiętano również o założycielach bractwa, którym wręczono pamiątkowe odznaczenia.

Jedną z form wyróżniania sióstr i braci zrzeszonych w Zjednoczeniu Kurkowych Bractw Strzeleckich RP za duży wkład pracy na rzecz ruchu brackiego w lokalnych społecznościach, pracy we władzach Okręgu lub Zarządu Zjednoczenia jest nadawanie Orderu Zasługi Zjednoczenia.
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi otrzymała wiceprezes KBS w Kościerzynie Aldona Sambor-Sochaczewska, Krzyż Oficerski Orderu Zasługi- Wiesław Nitz, strzelmistrz bractwa  i Krzyż Rycerski Orderu Zasługi  brat Andrzej Przewłocki.
Po małym poczęstunku wszyscy udali sie na tory strzeleckie, gdzie rozpoczęto coroczny Turniej Strzelecki o łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna, objęty patronatem Okręgu Pomorskiego ZKBS RP, Starosty Kościerskiego i Burmistza Miasta Kościerzyna. Turniej cieszył się sporym zainteresowaniem, i jak co roku udział w nim mógł wziąć każdy zainteresowany. Na strzelców czekała broń pneumatyczna, z której strzelano z odległość 10m. Poziom był bardzo wysoki. Poniżej prezentujemy wyniki strzelań:
Strzelanie o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna
1. Renata Czapiewska KBS Tczew
2. Piotr Czapiewski KBS Tczew
3. Aldona Sambor-Sochaczewska KBS Kościerzyna
Tarcza 100_Lecia Odzyskania Niepodległości
1. Adam Łabuda KBS Kościerzyna
2. Stanisław Suda KBS Tczew
3. Kazimierz Laskowski KBS Starogard Gdański
4. Piotr Czapiewski KBS Tczew
Tarcza Fundacyjna
1. Krzysztof Tyda KBS Starogard Gdański
2. Piotr Czapiewski KBS Tczew
3. Magdalena Chudzik KBS Kcynia
4. Stanisław Suda KBS Tczew
Tarcza Burmistrza
1. Jarosław Czyżewski KBS Starogard Gdański
2. Piotr Czapiewski KBS Tczew
3. Józef Jarosz KBS Toruń
4. Krzysztof Tyda KBS Starogard Gdański
Tarcza X-Lecia Reaktywacji
1. Krzysztof Tyda KBS Starogard Gdański
2. Kazimierz Laskowski KBS Starogard Gdański
3. Stanisław Suda KBS Tczew
4. Piotr Graj KBS Łobżenica
Tarcza Kapelana Bractwa
1. Jarosław Czyżewski KBS Starogard Gdański
2. Mirosław Weisbrot KBS Wejherowo
3. Piotr Czapiewski KBS Tczew
4. Józef Jarosz KBS Toruń
Tarcza Sponsora
1. Kazimierz Laskowski KBS Starogard Gdański
2. Mariusz Adamczyk KBS Czarne
3. Józef Jarosz KBS Toruń
4. Aldona Sambor-Sochaczewska KBS Kościerzyna
Tarcza Starosty Kościerskiego
1. Mirosław Chudzik KBS Kcynia
2. Tomasz Klas KBS Wejherowo
3. Piotr Czapiewski KBS Tczew
4. Józef Jarosz KBS Toruń
Tarcza Okręgu Pomorskiego
1. Kazimierz Laskowski KBS Starogard Gdański
2. Jarosław Czyżewski KBS Starogard Gdański
3. Krzysztof Tyda KBS Starogard Gdański
Kura z żerdzi strącił Kazimierz Laskowski KBS Starogard Gdański, II był Józef Baska KBS Starogard Gdański III Marian Baniecki Starogard Gdański.
Turniej zakończył się w godzinach wieczornych. Goście wyjeżdżali zadowoleni  i pełni wrażeń, co było celem organizatorów.

Aldona Sambor-Sochaczewska
wiceprezes KBS w Kościerzynie