bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
4862
10856725

Hanower-Kórnik. 489 ŚWIĘTO STRZELECKIE W HANOWERZE Z UDZIAŁEM DELEGACJI Z KÓRNIKA, XXV LECIE WSPÓŁPRACY KBBK Z BS HANNOVER

Kazimierz Krawiarz pisze po powrocie z Hanoweru

489 ŚWIĘTO STRZELECKIE W HANOWERZE Z UDZIAŁEM DELEGACJI Z KÓRNIKA, XXV LECIE WSPÓŁPRACY KBBK Z BS HANNOVER..

                Współpraca Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego z Bractwem Kurkowym Hannover Centrum rozpoczęła się w 1993 r. najpierw wizytą niemieckich braci kurkowych w Kórniku, a następnie rewizytą na Święcie Strzeleckim w Hanowerze.
                Do Hanoweru wyruszyliśmy o świcie 29 czerwca 2018 r. i wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystości otwarcia Święta w Ratuszu. Burmistrz Hanoweru Stefan Schostok powitał naszą delegację kurkową, burmistrza Kórnika Jerzego Lechnerowskiego, Magdalenę Matelską-Bogajczyk kierowniczkę Działu Promocji Kórnika, oraz Białą Damę 2015 – Aleksandrę Maćkowiak. W składzie delegacji uczestniczyli również Leszek Taterka z Bractwa Kurkowego Poznań 1253, król kurkowy KBS z Murowanej Gośliny Marek Krotecki oraz 10. braci kurkowych członków KBBK.
                Podczas uroczystość inauguracyjnej wręczono nominacje nowym liderom (bruchmeister) święta, oraz ponad stu królom pamiątkowe łańcuchy. Królem Hanoweru 2018 został Bernd Radke z BS Nördlicher Statteil, z którym to bractwem współpracujemy. Aby zdobyć ten tytuł musiał on zwyciężyć w trzech konkurencjach: w strzelaniu z wiatrówki, w strzeleniu na dystansie 50 m i 100 m. Aby wygrać te konkurencje trzeba oddać 600 strzałów.
                Po ceremonii inauguracyjnej strzelcy kurkowi, z orkiestrą udali się na Plac Strzelecki, czyli do małego miasteczka, bowiem w tej części uroczystości brało udział około dziesięciu tysięcy braci kurkowych. W głównym namiocie burmistrz miasta oraz prezydent Związku Bractw Hanoweru Paul-Eric Stolle, powitali zebranych braci kurkowych. Burmistrz Hanoweru Stefan Schostok, odbił szpunt pierwszej beczki piwa. Prezes KBBK Marek Baranowski i burmistrz Kórnika Jerzy Lechnerowski przekazali burmistrzowi Hanoweru statuetkę „Białej Damy” oraz okolicznościowy plakat 25. letniej współpracy Kórnika z Hanowerem. Wspomnieć tutaj należy, że Kórnik wiele zawdzięcza tej współpracy. W 1993 r. dzięki opinii o współpracy wydane przez Bractwo Kurkowe z Hanoweru, Gmina Kórnik otrzymała z Fundacji Polsko Niemieckiej, pierwsze środki pieniężne na budowę kanalizacji Kórnika
                Sobotę 30 czerwca spędziliśmy na spotkaniu - pikniku w siedzibie zaprzyjaźnionego bractwa Bundes Schützen Nördlischer Stadtteil z prezesem Dirk Blombergiem na czele. Kulminacją święta jest parada bractw. Nasza delegacja ze względu na fakt, że królem Hanoweru został członek bractwa z którym współpracujemy znalazła się w czołówce marszu. Zwyczajem niemieckich bractw, członkowie bractwa odwiedzają króla w jego domu. Z tego powodu bractwo kurkowe z orkiestrą udaje się w nocy do domu króla, który zaprasza wszystkich na śniadaniowy poczęstunek. Wędrówka do trzech króli naszego zaprzyjaźnionego bractwa trwała od godziny 3:45 do 10:00. Przemarsz przez miasto rozpoczął się o 11:00 i trwał do godziny 15:30 trzy i półkilometrową trasą. Na ulice Hanoweru wyruszają również mieszkańcy, obserwatorzy tego widowiska. W tej części uroczystości uczestniczyło około stu tysięcy ludzi.
                Z okazji Święta ukazała się 75 stronicowa gazeta Hanowerskich Strzelców „Hannoversche Schützenzeitung”, ze wzmiankami i zdjęciami braci kurkowych z Kórnika. Było też wiele atrakcji strzeleckich. Generalnie, Święto Strzeleckie w Hanowerze z wiadomych względów, swoim zainteresowaniem przebiło Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, odbywające się równolegle w Rosji.
                Nasz udział w Święcie Strzelców w Hanowerze będzie kontynuowany. Jesteśmy tam rozpoznawalni i mile witani. Współpraca z bractwem kurkowym, jest okazją to poznawania miasta. Tym razem zwiedzaliśmy unikalne ogrody oraz hanowerskie delfinarium.
                Hanoweranie świętują już od 1529 r. Od 25 lat z Kórnikiem. Promowanie Gminy i Miasta Kórnika należy do jednego z zadań KBBK.

                                                             

                                                                         Kazimierz Krawiarz