bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
908
11166669

Kórnik. ROMAN FLUDRA, TRZYDZIESTYM KRÓLEM KURKOWYM ODNOWIONEGO KÓRNICKO-BNIŃSKIEGO BRACTWA KURKOWEGO

Kazimierz Krawiarz pisze z Kórnika

W sobotę 26 maja 2018 r., bracia kurkowi, członkowie KBBK i zaproszeni goście, spotkali się w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, gdzie ks. Łukasz Słociński odprawił uroczystą Mszę Św. i poświecił tarczę królewską ufundowaną przez Grzegorza Tobołę, ubiegłorocznego króla kurkowego.
    Uroczysty turniej rozpoczęto od przyjęcia do bractwa nowego członka, który po złożeniu roty ślubowania i pasowaniu przez starszego bractwa stał się członkiem organizacji przez podanie ręki każdemu z braci. George Jędrzej Frynas, urodzony w 1972 r w Poznaniu jest profesorem Uniwersytetu Middlesex oraz Uniwersytetu Roehampton w Londynie. Pradziadek Georga, Stanisław Broniarz  (1880-1962), w 1905 należał do tajnego stowarzyszenia patriotycznego „Iskra”, w 1918 r. był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej (POWzp) i walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W okresie międzywojennym był aktywnym członkiem Poznańskiego Bractwa Kurkowego. Świadkami ceremonii przyjęcia do bractwa kurkowego brata Georga była jego żona Rosa oraz troje ich dzieci.  
    Królewski XXX. turniej na strzelnicy brackiej w Skrzynkach rozpoczęto strzałami honorowymi: za Papieża, za Ojczyznę i za pomyślność Bractw Kurkowych w Polsce. Turniej królewski zakończył się sukcesem Romana Fludry z Bnina.
    Roman Fludra urodził się 4 stycznia 1964 r. w Kórniku. Jego rodzicami byli Adam i Janina, rolnik i rzemieślnik oraz pracownica Biblioteki Kórnickiej PAN. Roman jest absolwentem Technikum Samochodowego w Śremie. Od 1983, z przerwą na służbę wojskową, do 1999 r był pracownikiem Biblioteki Kórnickiej PAN. Aktualnie jest właścicielem gospodarstwa odziedziczonego po rodzicach oraz sklepiku wielobranżowego w Bninie. Pasjami Romana Fludry są pszczelarstwo i numizmatyka.
    Do bractwa kurkowego należy od 1988r. i pielęgnuje tradycję po swoim dziadku Kazimierzu, powstańcu wielkopolskim, uczestnikowi wojny na wschodzie, wreszcie kawalerze orderu „Virtuti Militari” a również członkowi bractwa kurkowego w Bninie.
Tytuł I rycerza zdobył Andrzej Tomiak, II rycerzem został Marek Nowicki. Najlepszym strzelcem w punktacji został Andrzej Tomiak. Ustępujący król Grzegorz Toboła przekazał królowi insygnia królewskie: cenny ryngraf z wizerunkiem kura wykonany w pracowni złotniczej mistrza Jerzego Włodawca w Poznaniu. Król Kurkowy otrzymał również pamiątkowy medal, tarczę i liczne przywileje organizacyjne. Uroczysta intronizacja królewska odbędzie się przed Zamkiem w Kórniku. Rycerze otrzymali pamiątkowe medale. Historia Bractwa jest pisana zdobytymi trofeami, na których widnieją znaki szczególne fundatorów (tarcza) lub zwycięzców (medale i puchary).
Delegacja Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego z udziałem króla kurkowego, w dniach 29-31 czerwca, weźmie udział w jubileuszowym Święcie Strzeleckim, obchodzonym od 1613 r. w Hannowerze, w Niemczech. Z Klubem Strzeleckim w Hannowerze współpracujemy od 1992 r.. W dniach 8-13 sierpnia delegacja KBBK z królem kurkowym na czele weźmie udział w Święcie Miasta partnerskiego Königstein w Niemczech., a tydzień później w dniach 17,18 i 19 sierpnia w XIX Europejskim Zjeździe EGS w Leudal (środkowa Limburgia, Holandia). Roman Fludra, weźmie udział w turnieju królewskim o tytuł króla europejskiego.
    Roman Fludra, będzie reprezentował Kórnik i KBBK na licznych imprezach kurkowych w kraju i za granicą. Życzmy mu szczęśliwego „królowania” w imię brackiego hasła: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” oraz dalszych sukcesów w życiu osobistym i społecznym.
    Korzystając z okazji, warto przypomnieć turniej o tytuł królewski który odbył się 30. lat temu, dnia 22 maja 1988, na strzelnicy LOK w Śremie. W turnieju uczestniczyło 36 braci. Królem kurkowym został wtedy Antoni Koza mistrz stolarstwa z Bnina, I rycerzem został Andrzej Ciastowski mistrz grawerstwa z Kórnika, II rycerzem został Marian Błaszak mistrz stolarstwa, obecnie strzelmistrz KBBK. Najlepszym strzelcem został Jerzy Jurga, malarz i mistrz kuszniczy. Na koniec turnieju zademonstrował on budowę kuszy i dokonał pokazu sztuki strzelania kuszą. W czerwcowym numerze miesięcznika Kórniczanin, z numerem drugim, ukazała się notatka z tego historycznego wydarzenia. Obchodzimy więc trzydzieste rocznice tradycji strzeleckiej o tytuł króla kurkowego oraz trzydziestolecie funkcjonowania miesięcznika Kórniczanin.
                                    Kazimierz Krawiarz