bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
876
11166637

Kraków. Msza dziękczynna za roczne królowanie Piotra M. Mikosza "Europejczyka" w krakowskim Bractwie Kurkowym

W niedzielę 27 maja krakowscy bracia kurkowi wyznaczyli sobie spotkanie w Bazylice Mariackiej o godz. 10. To pora odprawiania mszy świętej po łacinie. W tym roku była to msza dziękczynna za roczne królowanie w Bractwie Kurkowym Piotra M. Mikosza "Europejczyka". Mszą świętą koncelebrował archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś z ks. inf. Jerzym Bryłą oraz ks. prałatem Janem Pasierbkiem. W czasie mszy świętej odbyło się przekazanie relikwii krwi św. Jana Pawła II dla Bractwa Kurkowego.

Kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk" od dawna zabiegał u ks. kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza Ojca Świętego Jana Pawła II o przywilej posiadania relikwii. Ostatecznie na wiosnę tego roku ks. kardynał zdecydował się przekazać relikwię Bractwu Kurkowemu. Relikwiarz będzie z honorami przechowywany w siedzibie Bractwa Kurkowego przy ul. Topolowej 3, gdzie przygotowywane jest dla niego specjalne miejsce.
W mszy świętej uczestniczyło 17 braci w kontuszach oraz kilku z ubraniach klubowych. To było radosne święto, o czym wspomniał ks. inf. Dariusz Raś, bo bracia przyszli do Bazyliki z całymi rodzinami. Najmłodszy uczestnik uroczystości Adam syn marszałka Dobiesława Gały  ma zaledwie trzy miesiące.
W zakrystii Bazyliki każdy z braci miał okazje oddać hołd relikwii krwi św. Jana Pawła II. Król kurkowy Piotr M. Mikosz wręczył ks. inf. Dariuszowi Rasiowi statuetkę "Guza Oracewicza" na braciom Stanisławowi Dyrdzie i Marianowi Satale medale królewskie. Potem przed Bazylika zostało zrobione "rodzinne" zdjęcie a następnie król zaprosił wszystkich do ogródka kawiarnianego restauracji "Ratuszowa" na lody, kawę i wodę mineralną.
W kontuszach przyszli:
1. Piotr M. Mikosz
2. Dobiesław Gała
3. Tadeusz Ryś
4. Stanisław Dyrda
5. Zdzisław Grzelka
6. Marian Satała
7. Jan Kowal
8. Rafał Kowal
9. Marian Demel
10. Marek Długosz
11. Jerzy Drożdż
12. Władysław Przybylski
13. Andrzej Czekaj
14. Jan Księżyk
15. Jerzy Gałczyński
16. Władysław Kufrej
17. Wiesław Proszek