bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
908
10103915

Kraków. Pogrzeb śp. Jerzego Brzezińskiego,króla kurkowego AD 1983

W Krakowie na cmentarzu na Rakowicach we wtorek 22 maja 2018 r. odbył się pogrzeb Jerzego Brzezińskiego, honorowego prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, króla kurkowego AD 1983.

Na cmentarzu na Rakowicach pożegnaliśmy śp. Jerzego Brzezińskiego, króla kurkowego AD 1983. Po mszy świętej odprawionej przez ks. inf. Jerzego Bryłą – kapelana Bractwa Kurkowego wspólnie z ks. prałatem Markiem Głownia oraz ojcem Leonem Pokorskim (ofm) – bratem kurkowym kondukt żałobny przeszedł na miejsce wiecznego spoczynku honorowego prezesa i króla kurkowego.

Nad trumną przemawiali Janusz Kowalski prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Kazimierz Loranc, podstarszy Bractwa Kurkowego oraz w imieniu przyjaciół z Sekcji Gastronomiczno-Turystycznej Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Marta Korbut.

 

Jerzy Brzeziński urodził się w Krakowie. W okresie międzywojennym w klubie sportowym „Cracovia” uprawiał pływanie, zdobywając mistrzostwo okręgu. W czasie okupacji hitlerowskiej uczył się w Szkole Handlowej i współpracował z ruchem oporu.

11 czerwca 1967 roku przy ul. Praskiej otworzył kawiarnię, którą nazwał Cafe Milano. Była to druga w tym okresie prywatna kawiarnia w Krakowie. Za bufetem pracował syn, córka była kelnerką, żona nadzorowała kuchnię a jej wypieki, zwłaszcza torty słynne były nawet w Warszawie.

 

Jerzy Brzeziński niemal do ostatnich dni życia był aktywny. Do niedawna jeszcze kierował samochodem i chwalił się, że ma ponad 70 lat prawo jazdy. Przez te lata ani razu nie otrzymał punktu karnego.

 

Mogiłę śp. Jerzego Brzezińskiego okryły wieńce i wiązanki kwiatów.

Żył 95 lat.