bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
224
9917981

Jelcz-Laskowice. Wizyta orkiestry „Original Chattengauer Gudensberg” na „Matczynej Górze”

Jerzy Mikołajczyk pisze z Jelcza-Laskowic

„Matczyna Góra” jest malowniczym, najwyższym wzniesieniem w granicach miasta Jelcz-Laskowice, na której mieści się odkryta strzelnica bracka oraz siedziba Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice, usytuowana w kilkusetletnich piwnicach piwnych. Całość otoczona jest terenem rekreacyjnym z wiatą oraz miejscem do grillowania. Słowiańsko brzmiąca nazwa „Matczyna Góra” występuje na mapach
Śląska z okresu drugiej połowy XIX w., kiedy to na polecenie władz pruskich nanoszone na mapy były nazwy miejscowe obiektów geograficznych, przyrodniczych, historycznych  itp. Dzięki staraniom brata Jacka Mikołajczyka, który jest pasjonatem lokalnej historii  i miłośnikiem  map, nazwa ta po wielu latach zapomnienia wraca do życia i jest coraz częściej używana przez lokalną społeczność. Zewzględu na swoje walory przyrodnicze, miejsce to jest z przyjemnością odwiedzane przez mieszkańców miasta i okolicznych wsi.  
W sobotę, dnia 29.04.2018r. na „Matczynej Górze”, na zaproszenie burmistrza Jelcza-Laskowic pana Bogdana Szczęśniaka, gościła orkiestra z zaprzyjaźnionego, niemieckiego miasta Gudensberg - „Original Chattengauer Gudensberg”.  
Strzeleckie Bractwo Kurkowe Grodu Jelcz-Laskowice  miało przyjemność bycia współgospodarzem tej wizyty. Hetman Bractwa Eligiusz Piechota przybliżył  członkom delegacji historię bractw kurkowych w Polsce. Opowiedział o naszej historii i bieżącej działalności bractwa oraz o naszych osiągnięciach. Na cześć delegacji, dla uatrakcyjnienia jej pobytu członkowie Działonu Artylerii Brackiej Jelcza-Laskowic, Rotmistrz Jacek Mikołajczyk oraz Działonowy Krzysztof Bronowicki oddali strzał z armaty brackiej. Młodym muzykom
udostępniono strzelnicę, na której, dla zainteresowanych, pod nadzorem Strzelmistrza Aleksandra Mitka i Krzysztofa Bronowickiego,  zostały przeprowadzone mini zawody strzeleckie. Wszystkim członkom blisko czterdziestoosobowej delegacji zostałaudostępniona możliwość zwiedzenia naszej siedziby, piwnicy piwnej, która obecnie przechodzi mały remont. Spotkanie uświetnił mieszkaniec naszej gminy, brat  Zbigniew Skowroński, członek wrocławskiego Bractwa Kurkowego „Husarz”, który udostępnił swoje prywatne zbiory białej broni oraz  karabinów z okresu I i II wojny światowej. Pod nadzorem brata Zbigniewa można było oglądać i przymierzyć się osobiście do pojedynczych sztuk broni. Spotkanie zakończyło się wspólną fotką pamiątkową pod jednym z najpiękniejszych pomników przyrody w naszej gminie,  którym jest blisko 400 letnia „Matczyna Lipa”, nazwana tak od nazwy wzniesienia, na którym rośnie.  
Z niemieckimi muzykami był wiceburmistrz Gudensbergu - Walter Berle, który wraz z władzami samorządowymi Jelcza-Laskowic - burmistrzem  Bogdanem Szczęśniakiem oraz jego zastępcami Markiem Szponarem i Romualdem Piórko również gościł na „Matczynej Górze”.
W  niedzielę, muzycy „Original Chattengauer Gudensberg” wystąpili wraz z „J-L  Big  Band” z koncertem dla mieszkańców miasta oraz na zlocie Food Trucków w Jelczu-Laskowicach.   
W poniedziałek zagrali wspólny koncert z „Orkiestra Hanys Band Wrocław” w kościele oo. Franciszkanów przy ul. Kruczej we Wrocławiu. W  ramach dobrze układającej się współpracy, delegacja SBK Grodu Jelcz-Laskowice została zaproszona do złożenia rewizyty w zaprzyjaźnionym mieście Gudensberg w Hesji.

 

Jacek Mikołajczyk
Sekretarz SBK Grodu Jelcz-Laskowice
Król Kurkowy SBK Grodu Jelcz-Laskowice AD 2018