bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
1365
10104372

Kórnik. Wspomnienie poświęcone Bratu Marianowi Olejnikowi (1940-2018)

Pisze Kazimierz Krawiarz - MARIAN OLEJNIK (1940-2018). BANKOWIEC I BRAT KURKOWY. AD MEMORIAM

Gdy ponad 30. lat temu, w 1987 r. zarejestrowano Kórnickie Bractwo Kurkowe, wkrótce w 1990 r., wśród jego członków znalazł się brat Marian Olejnik. Brał udział w pierwszej wyprawie zagranicznej braci kurkowych do siedziby władz Europejskiej Federacji Bractw Kurkowych (EGS)w Eupen w Belgii. Rok później, podczas wizyty prezydium EGS w Kórniku, zaprzyjaźnił się na wiele lat z sekretarzem EGS Albertem Janclesem.
Dnia 10 maja odprowadziliśmy brata Mariana na „wieczną służbę”, ale śmiało możemy powiedzieć, że wiele mu zawdzięczamy. Tworzył zręby organizacyjne wiernie służąc w niezwykle odpowiedzialnej pracy finansowej. Od 1994 przez 20 lat pełnił funkcję skarbnika KBBK, a od 2014 kasjera.
Brat Marian Olejnik urodził się 2 grudnia 1940 r. w Dziećmierowie. Jego ojciec Walenty był powstańcem wielkopolskim, zajmował się wraz z żoną Jadwigą z Waligórów gospodarstwem rolnym. Od najmłodszych lat Marian pomagał im w pracy, i do końca życia znał doskonale rolnictwo i sam później z żoną Renatą uprawiali najwyższej jakości warzywa na niewielkiej swojej działce.
Szkołę Podstawową ukończył w 1954 r. w Kórniku. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Kórniku. Maturę uzyskał w 1958 r. Od 1 sierpnia 1960 r. swoje życie zawodowe związał z Bankiem Spółdzielczym w Kórniku, W swoim zawodzie osiągnął doświadczenie i w 1991 r. został członkiem Zarządu a w 1999 r. wiceprezesem Zarządu Banku. W 2010 r. obchodził jubileuszowe 50.lecie pracy.
Brat Marian z racji pełnionej funkcji skarbnika uczestniczył we wszystkich wydarzeniach organizacyjnych, poświęcał wiele czasu pracom związanym z finansami bractwa.
Dumą Mariana Olejnika była rodzina, żona Renata oddana mu we wszelkich działaniach, również aktywna w wielu pracach związanych z jego działalnością w bractwie. Olejnikowie wychowali dwóch synów i byli z nich dumni. Maciej był wybitnie uzdolnionym sportowcem, mistrzem Polski w skoku wzwyż. Rafał natomiast odziedziczył po ojcu talent menadżerski. Obaj synowie Mariana są członkami KBBK i odnoszą sukcesy strzeleckie. Marian chętnie uczestniczył w turniejach strzeleckich. Jego największym sukcesem było zwycięstwo w Turnieju Świętojańskim w 2007 r., co zostało po wsze czasy zapisane na okolicznościowym pucharku świętojańskim.
Zmarł dnia 7 maja 2018 r. W ostatnim pożegnaniu Brata Mariana Olejnika na Mszy św. odprawianej przez ks. Grzegorza Zbączyniaka i przy mogile na cmentarzu w Bninie uczestniczyli członkowie KBBK oraz delegacje ze sztandarami z bractw kurkowych: Mosińsko-Puszczykowskie Bractwo Kurkowe, Poznańskie Bractwo Kurkowe rok 1253, Bractwo Kurkowe Grodu Przemysława, Poznańskie Bractwo Kurkowe. W imieniu KBBK, pożegnalną mowę żałobną wygłosił prezes KBBK Marek Baranowski.
Wspomniał on jak wiele zawdzięczamy Bratu Marianowi Olejnikowi. Podziękował mu za jego mrówczą pracę w prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz zaangażowanie w licznych działaniach KBBK.
Cześć Jego pamięci.
                            Kazimierz Krawiarz