bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
612
10103619

Zaproszenie na strzelanie Królewskie A.D. 2018 Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu 2 czerwca 2018

Sławomir Adamiec pisze z Radomia:

STRZELANIE O KARABELĘ HETMANA STANISŁAWA ŻÓŁKIEWSKIEGO A.D. 2018

Jedną z głównych nagród, tradycyjne wręczaną jednemu z najlepszych strzelców, w czasie strzelania królewskiego Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu, jest piękna symboliczna karabela Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
Zachęcamy wszystkich braci kurkowych i zaproszonych gości, do udziału w Strzelaniu Królewskim A.D. 2018 Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu – dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, 2 czerwca 2018r.
Karabela należy do najsławniejszych typów polskiej białej broni, pomimo stosunkowo późnego wejścia do powszechnego użytku - dopiero od lat 70. XVII wieku.
W Rzeczpospolitej szabla stała się symbolem przynależności do stanu szlacheckiego i nieodłącznym elementem stroju. Zamożni szlachcice poza szablą bojową mieli także szable kostiumowe, bogato zdobione i rzeźbione, które nosili na co dzień. Mimo imponującego wyglądu, one także nadawały się doskonale do walki. Polak w ogóle nie rozstawał się ze swoją szablą, bo jak mawiano: Bez Boga ani do proga, bez karabeli ani z pościeli.
Pochodzenie tej szabli jest niejasne, zarówno co do jej budowy, co i nazwy. Przyjmuje się różne wersje, np. od wł. „cara (drogocenna) bella (piękna)”, czy też nazwiska polskiego szlachcica Karabeli, który podobno pierwszy wprowadził lekką, ozdobną szablę jako uzupełnienie paradnego stroju dworskiego.
Pochodzenie karabeli wiązane jest z tureckimi szablami o końcu rękojeści stylizowanym na głowę orła lub sokoła.
Do Polski te szable trafiały głównie jako broń zdobyta na (spahis|spahisach) i (janczar|janczarach). Podobne szable spotykane były też w kręgu kultury ormiańskiej. Karabela występowała w dwóch odmianach - jako bogato zdobiona szabla paradna oraz jako karabela bojowa, używana dopiero w czasach Jana III Sobieskiego.
Różnica pomiędzy tymi dwoma podtypami sprowadzała się praktycznie do rękojeści, natomiast głownie pozostawały te same. Wraz z pojawieniem się mody na karabele reprezentacyjne, bojowe głownie dostawały ozdobne pochwy i rękojeści (często wykonywane z kamieni półszlachetnych czy kości słoniowej). W razie "potrzeby wojennej" usuwano mniej wytrzymałe, bogate okładziny, zastępując je trzonem z nacinanego hebanu, dębu czy rogu. Rękojeść zarówno karabeli reprezentacyjnej jak i bojowej była ujmowana taki sposób, że stanowiła jakby przedłużenie przedramienia. Ukształtowanie trzonu pozwalało na położenie kciuka na grzbiecie rękojeści, a głowica w kształcie ptasiego, zagiętego dziobu zabezpieczała przed wyślizgnięciem z ręki. Uniemożliwiały to także okładziny zwężające się w kierunku jelca - czyli odwrotnie niż w poprzednich typach szabel.
W dzisiejszych zbiorach pozostało stosunkowo dużo karabel - głównie ozdobnych. Wynika to z prostego faktu, że broń paradna nie ulegała poważniejszym zniszczeniom, a także przekazywane były z pokolenia na pokolenie jako najcenniejsze pamiątki. Często też starsze, bojowe (i wytrzymałe) szable przerabiano na popularne i modne karabele.

VII RADOMSKI KRÓL KURKOWY – STRZELANIE KRÓLEWSKIE 02.06.2018

Strzelanie Królewskie A.D. 2018 Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu – dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Rok 2018 to rok niezwykle ważnych rocznic i wydarzeń:

1. 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
2. 40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II
3. Referendum konsultacyjne ws. nowej Konstytucji RP
4. Wybory do samorządów lokalnych

W związku z ww. wydarzeniami w przestrzeni publicznej będzie się toczyć pogłębiona refleksja nad naszą tożsamością i wartościami, których zachowanie pozwoliło odzyskać Polsce niepodległość. Refleksja ta powinna służyć do wyciągnięcia wniosków i jasnego określenia fundamentów, na których będziemy budować przyszłość Naszej Ojczyzny.
Widocznym znakiem i pamiątką, które będziemy chcieli zachować dla potomnych, będzie ustanowienie przez Bractwo, autonomicznego i dziedzicznego odznaczenia pod nazwą Order Gloria Patriae, dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Order Gloria Patriae przyznawany będzie na mocy statutu orderu, osobom fizycznym lub prawnym jako wyróżnienie za wybitne zasługi w krzewieniu postaw patriotycznych oraz tradycji narodowych.
Również podczas naszego VII strzelania królewskiego, po raz pierwszy i na stałe, jedno ze strzelań otwartych, organizowane będzie o laur Gloria Patriae, z którego dochód przeznaczany będzie na bracką pomoc OC Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Program:

1. Strzelanie Królewskie o tytuł VII Radomskiego Króla Kurkowego A.D. 2018
2. Strzelanie o karabelę Hetmana Stanisława Żółkiewskiego A.D. 2018 (wymagana dodatkowa opłata za udział w tym strzelaniu dla członków Bractwa oraz osób spoza radomskiego Bractwa 100 pln)
3. Strzelanie Grand Prix A.D. 2018
4. Strzelanie o „Lilie św. Kazimierza” A.D. 2018
5. Strzelanie o laur Gloria Patriae A.D. 2018 (wymagana dodatkowa opłata za udział w tym strzelaniu dla wszystkich strzelających - 50 pln, z którego dochód przeznaczany będzie na bracką pomoc OC Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP)

Termin: 02.06.2018, godz. 10.00 – 14.00
Miejsce: Strzelnica PZŁ w Piastowie k. Radomia
Z brackimi pozdrowieniami
Sławomir Adamiec