bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
603
10103610

Lourdes. Pielgrzymka krakowskich braci kurkowych w 160-lecie objawień

Pierwsza tegoroczna pielgrzymka zaprowadziła krakowskich braci kurkowych do Sanktuarium w Lourdes w 160. rocznicę objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous w tej francuskiej miejscowości. Organizatorem wyprawy był król kurkowy Piotr M. Mikosz „Europejczyk”. Do Lourdes poleciało sześciu braci kurkowych z rodzinami, oraz przyjaciółmi. Logistycznie za pielgrzymkę odpowiadał brat Jacek Fortuna, szef biura turystycznego Fortuna Travel.

Procesja ze świecami
Krakowianie tuż po przylocie do Lourdes poszli na procesję ze świecami. To bardzo poruszające przeżycie. Przed figurą Matki Bożej niesionej przez czterech mężczyzn porusza się orszak osób niepełnosprawnych. Jadą na specjalnych wózkach przypominających riksze. Każda osoba niepełnosprawna ma dwóch opiekunów. To wolontariusze zjeżdżający się tu z całego świata. Są wśród nich ludzie różnych zawodów, prawników, bankowców, lekarzy ale dominują studenci.
Procesja ze świecami wyrusza również od groty o godzinie 20:45. Śpiewy rozpoczyna „Salve Regina”. W razie niepogody odbywa się ona w bazylice Piusa X. Na czele procesji niesiona jest kopia figury Matki Bożej z Lourdes. Wielu uczestników niesie w rękach świece osłonięte lampionami. Głównym elementem procesji jest odmawianie różańca, zwykle w różnych językach. Finałowe błogosławieństwo jest po łacinie, po  czym następuje wezwanie do pielgrzymów do przekazania sobie znaku pokoju.
Od Wielkanocy aż do października w pobliżu groty Massabielle odbywają się codziennie dwie procesje: Procesja Eucharystyczna i Procesja ze świecami. Procesja eucharystyczna odbywa się codziennie o 16:30. Jej trasa prowadzi spod groty wzdłuż nabrzeży rzeki Gave ku miastu po czym zawraca i wiedzie w kierunku sanktuarium kończąc się błogosławieństwem chorych na placu Różańcowym. Osobom chorym biorącym udział w procesji towarzyszą pielęgniarki i wolontariusze.

Grottes de Bétharram
Korzystając z pięknej pogody krakowianie pojechali do Grottes de Bétharram. To kompleks podziemnych jaskich, położony około 10 km w kierunku od zachodnim od Lourdes. Jaskinie odkryte zostały w 1810 roku i jako jedne z pierwszych grot w Europie, bo już w 1903 roku zostały udostępnione dla zwiedzających. Od samego początku podziemia wyposażone były w oświetlenie elektryczne, co na tamte czasy było rzadko spotykanym luksusem. Całkowita podziemna trasa turystyczna rozlokowana na pięciu poziomach ma prawie 3 km długości, a jej pokonanie zajmuje około półtorej godziny. Pod ziemią turyści zobaczyć mogą m.in. powstałe w ciągu milionów lat imponujące formacje skalne w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Niektóre z nich przypominają swoim kształtem rzeczy znane z życia codziennego jak np: minaret czy wielki dzwon. Przez dno jaskini przepływa rzeka dlatego część trasy pokonuje się barką co stanowi dodatkową atrakcję. Ostatni etap to przejazd podziemną kolejką.

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes
Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes jest światowym centrum pielgrzymek. Co roku odwiedza je 6 milionów pielgrzymów, w tym 100 000 wolontariuszy i 80 000 chorych. Wśród pielgrzymów jest wielu Polaków, również z Krakowa co zdecydowanie ułatwia bezpośrednie połączenie lotnicze liniami Ryanair. W roku 1986, Polska Misja Katolicka we Francji otworzyła w Lourdes „Dom Pielgrzyma”. W Domu oprócz miejsc noclegowych, znajduje się kaplica w której codziennie sprawowana jest Eucharystia, sala konferencyjna Jana Pawła II. Dom otoczony jest pięknym ogrodem, w którym m.in. znajduje się ołtarz polowy oraz pomnik Jana Pawła II. Warto przypomnieć, że krakowscy bracia kurkowi są fundatorami pomnika Jana Pawła II, który znajduje się na terenie ośrodka. Powstał według projektu brata prof. Czesława Dźwigaja, który jest też autorem wyposażenia Domu Polskiej Misji Katolickiej "Bellevue" w Lourdes i auli. im. Jana Pawła II. Nic też dziwnego, że bracia kurkowi odwiedzili to miejsce i złożyli kwiaty przy pomniku swojego Brata Honorowego św. Jana Pawła II. Król kurkowy Piotr M. Mikosz „Europejczyk” uhonorował ks. Eugeniusza Szyszkę oraz siostrę Franciszkę ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretek, które prowadzą Dom Pielgrzyma swoim medalem królewskim i pamiątkowym wydawnictwem. Krakowianie podczas podróży do Lourdes mieszkali w hotelu Atlantic, którego właścicielami są Elżbieta i Grzegorz Kuczyńscy. Hotel ma ponad 50 pokoi,od pojedynczych do 5-osobowych. Ma też bogatą historię, należy do trójki najstarszych obiektów przygotowanych do świadczenia usług noclegowych. Za czasów Bernadette Soubirous był to pensjonat rodzinny Gesta-Baylac. W 1982 roku nowy właściciel, by trafić na pierwsze miejsce w spisie telefonicznym zmienił nazwę hotelu na Atlantic. Dziś hotel dostosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych, gruntowanie odnowiony zapewnia znakomite warunki pobytu. Jest ulubionym miejscem pobytu delegacji wojskowych z Polski. W gablocie  właściciele eksponują pamiątki po honorowych gościach. Znajdują się w niej czapki generalskie m.in. generała broni Zbigniewa Głowienki – Honorowego Brata Kurkowego, jest ryngraf biskupa polowego WP Józefa Guzdka. Grzegorz Kuczyński przekonuje, że w lecie tego roku w tej gablocie znajdzie się jeszcze beret generalski Honorowego Brata Kurkowego Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Król kurkowy Piotr M. Mikosz dołożył do tego zbioru swój medal królewski.