bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
2127
10355149

Kórnik. NOWE WŁADZE KÓRNICKO-BNIŃSKIEGO BRACTWA KURKOWEGO (KBBK)

Kazimierz Krawiarz pisze z Kórnika:

Dnia 17 marca 2018 r. w siedzibie Bractwa, odbyło się podsumowanie minionej kadencji (2014-2018) władz Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego. W minionym roku, obchodzono 30-lecie odnowienia bractwa, 25. rok działalności Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polski, oraz 270. rocznicę utworzenia bractw kurkowych w Bninie i w Kórniku.
Dzisiaj z perspektywy tych 30 lat, zapomina się, że o wskrzeszenie idei bractw kurkowych stoczono w Kórniku batalię. W 1987r. Czesław Brocki, ówczesny naczelnik Kórnika dokonał rejestracji stowarzyszenia pod nazwą Kórnickie Bractwo Kurkowe.
Na stronie internetowej Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P. widnieje zapis, że jedynym działającym bractwem kurkowym w powojennej Polsce było Krakowskie Bractwo Strzeleckie. Jest to mylna informacja. Po wojnie w wielu miasteczkach wielkopolskich żywa była tradycja bractw kurkowych a bracia kurkowi w mundurach i ze sztandarami uczestniczyli w uroczystościach kościelnych, w pogrzebach, pielęgnowano pamięć i nadzieję. Starania powojenne w Polsce o zarejestrowanie były bezskuteczne. W 1949 r. dokonano likwidacji tych stowarzyszeń łącznie z zaborem mienia i wielopokoleniowego dorobku członków bractw. Pamiątkami działalności bractw kurkowych handlowały muzea i państwowe sklepy „Desa”.
W 1990 r. rejestracji bractw dokonano w Bytomiu, Krakowie, Pogorzeli, Poznaniu i Śremie, dzięki temu można było przystąpić do odnowienia Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP w Polsce. Stało się to dzięki inicjatywie i kilkuletniej pracy w tym kierunku w Kórniku.
W organizacjach, jakimi są stowarzyszenia wiele zależy od pracy zarządu i poszczególnych jej członków, od umiejętności współpracy i realizacji programu i planu działania.
    O pracy KBBK, informujemy systematycznie na Stronie Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P.  Sprawozdanie z działalności KBBK zostało więc przyjęte i walne zebranie KBBK udzieliło absolutorium zarządowi, wytyczono kierunki dalszego działania. Dokonano wyboru władz na nową czteroletnią kadencję.
    Funkcję prezesa (starszego bractwa) powierzono ponownie Markowi Baranowskiemu.
    W osobnych wyborach do nowego zarządu zostali wybrani: Maciej Łabno (wiceprezes), Roman Fludra (skarbnik), Roch Tarczewski (sekretarz), Marian Błaszak (strzelmistrz), Wojciech Antczak (komendant), Marek Nowicki (marszałek i gospodarz strzelnicy), Norbert Biniek (kasjer), Zdzisław Jakubowski (zastępca strzelmistrza), Stanisław Szczęsny i Zbigniew Tomaszewski (członkowie zarządu).
    Skład Komisji Rewizyjnej: Piotr Justkowiak (przewodniczący), Marcin Nowak i Florian Chmielnik (członkowie).
    Sad Honorowy: Roman M. Czechoski (przewodniczący), Krzysztof Krzeszowski  i Grzegorz Toboła (członkowie).
    Delegatami na Zjazd Okręgowy w Poznaniu oraz na Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Jarocinie wybrani zostali: Marek Baranowski i Roman M. Czechoski.
W lipcu 2018 delegacja KBBK weźmie udział w Święcie Strzeleckim obchodzonym od 1613r. w mieście Hannower. Z Klubem Strzeleckim w Hannowerze współpracujemy od 1992 r.
W dniach 10-13 sierpnia delegacja KBBK weźmie udział w Święcie Miasta w Königstein (Niemcy) a tydzień później w dniach 17,18 i 19 sierpnia w XIX Europejskim Zjeździe EGS w Leudal (środkowa Limburgia, Holandia).
Dnia 15 września w Ostrowie Wlkp. odbędą się obchody 100.lecia Powstania Wielkopolskiego z udziałem delegacji polskich bractw kurkowych.
Nie są to wszystkie zadania KBBK na 2018 r. Jest bogaty program statutowy KBBK, są wydarzenia kórnickie w których planujemy udział. Są to takie wydarzenia jak: Sesja naukowa w Zamku Kórnickim poświęcona historii bractw kurkowych w Bninie i Kórniku, udział w kolejnym Turnieju Służb Mundurowych organizowanym przez Parafię Kórnicką, udział w obchodach 100.lecia Powstania Wielkopolskiego w Kórniku. Członkowie KBBK promują  Kórnik w Polsce i za granicą.       
 Kazimierz Krawiarz