bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
2129
10355151

Ostrów Wielkopolski. 100 salw na 100-lecie

Ostrów będzie miejscem centralnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego organizowanych przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Zaplanowano również wiele imprez towarzyszących.

O szczegółach rocznicowych przedsięwzięć poinformowano podczas spotkania, jakie odbyło się 10 marca w  Borowiance. Jak powiedział prezes Bractwa Kurkowego w Ostrowie Piotr Sitarz będzie to  największa, a na pewno najgłośniejsza impreza z okazji 100-lecia niepodległości. Wstępem do obchodów będzie wystawa ,,Leon Prauziński – malarz Powstania Wielkopolskiego’’, która zostanie otwarta wiosną w Muzeum Miasta.
- Jesteśmy po rozmowach z prywatnymi właścicielami jego obrazów i Biblioteką Raczyńskich. Bez problemów nam ich użyczą. Leon Prauziński był mocno związany z Ostrowem. W młodości był bramkarzem Venetii. Został w 1939 roku zamordowany przez hitlerowców. Chcemy tą wystawą zainteresować przede wszystkim młodzież, dla której jest to mało znana postać – powiedział Piotr Sitarz. 3 czerwca w Raszkowie rozegrany zostanie Międzypowiatowy Turniej Strzelecki Województwa Wielkopolskiego z udziałem 36 drużyn poświęcony bohaterom odzyskania niepodległości. Natomiast we wrześniu na ostrowskim Rynku zagości wystawa zewnętrzna ,,Polsce, ojczyźnie mojej i sprawie całego narodu polskiego’’ poświęcona pierwszej przysiędze Żołnierzy Wielkopolski złożonej w Poznaniu. Centralne obchody 100-lecia będą miały miejsce 15 września w Ostrowie. Rozpocznie je przejazd orkiestry i Królów Kurkowych w asyście I Pułku Ułanów Krechowieckich na Rynek. Tam nastąpi ogłoszenie kurendy do społeczeństwa ostrowskiego o obchodach święta. Po przejeździe  furmankami na Piaski odbędzie się bracka musztra paradna, a mszę św. polową odprawi biskup Edward Janiak. Po intronizacji Króla Kurkowego Zjednoczenia, pokazie umiejętności bojowych I Pułku Ułanów i odśpiewaniu Roty nastąpi punkt kulminacyjny, czyli wielka kanonada artylerii Bractwa Kurkowego RP ,,100 sal na 100-lecie’’. Pierwszą salwę odpadli prezydent RP Andrzej Duda, który ma być gościem honorowym obchodów. W ramach imprez towarzyszących zaplanowano pokaz sprzętu militarnego i umundurowania z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz inscenizację grup rekonstrukcyjnych. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu około 350 braci z całej Polski i zagranicy. Podczas spotkania poinformowano o wyborze nowego zarządu Bractwa Kurkowego w Ostrowie. Tworzą go: prezes Piotr Sitarz, wiceprezes ks. Andrzej Szudra, wiceprezes Seweryn Kaczmarek, sekretarz Andrzej Studniewski, komendant Marek Nowacki, strzelmistrz Jarosław Wojtczak, skarbnik Zenon Robakowski, ławnik Tomasz Klósak i Stefan Wróbel. W komisji rewizyjnej są Wiesław Dereziński (przewodniczący), Piotr Cuprych i Tomasz Idzikowski.