bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
7680
10333713

Kraków. Obchody 250.rocznicy zawiązania Konfederacji Barskiej

W niedzielę 25 lutego w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji 250. rocznicy zawiązania Konfederacji Barskiej. Zainaugurowała je msza święta koncelebrowana przez archiprezbitera Bazyliki Mariackiej, ks. inf. Dariusza Rasia w kościele ojców Kapucynów w Krakowie. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalone znicze na mogile konfederatów przy klasztorze Braci Kapucynów. Krakowskie Bractwo Kurkowe reprezentowane było przez kilkunastu braci kontuszowych na czele z królem kurkowym Piotrem M. Mikoszem "Europejczykiem" i marszałkiem Dobiesławem Gałą.

Wieczorem w sali obrad Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich odbyła się konferencja z okazji 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Prowadził ją Piotr Boroń, były senator RP, wśród panelistów znaleźli się m.in. profesor Andrzej Nowak, prof. Jarosław Stolicki i europoseł Marek Jurek. Wśród gości byli m.in. senator Jerzy Fedorowicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider i pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz, król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk". Krakowski król kurkowy w swoim wystąpieniu przypomniał postać Marcina Oracewicza, uczestnika Konfederacji Barskiej, rzemieślnika, który guzem od żupana zastrzelił dowódcę wojsk rosyjskich szturmujących Kraków. Wydarzenie to upamiętnia najwyższe wyróżnienie królewskie krakowskiego Bractwa Kurkowego jakim jest statuetka "Guz Oracewicza". Król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk" uhonorował taką statuetką, która jest dziełem Dobiesława Gały, marszałka Bractwa Kurkowego,  wszystkich autorów okolicznościowego wydawnictwa pt. "Konfederacja Barska 1768-1772 - tło i dziedzictwo".
W pakiecie wydawnictw i pamiątek z okazji tej konferencji znalazła się ta właśnie książka, ryngraf oraz płyta z pieśniami i kurantami.