bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
3421
8205546

Königstein. DELEGACJA KÓRNICKO-BNIŃSKIEGO BRACTWA KURKOWEGO (KBBK) NA „BURGFEŚCIE” W PARTNERSKIEJ GMINIE W KÖNIGSTEIN (NIEMCY)

Magdalena Matelska-Bogajczyk i Kazimierz Krawiarz piszą z Königsteinw Niemczech

W dniach od 22 do 26 czerwca br. delegacja z gminy Kórnik, z udziałem delegacji KBBK z królem kurkowym Grzegorzem Tobołą na czele, przebywała w partnerskiej gminie Königstein na zaproszenie stowarzyszenia „Königstein-Kórnik” i burmistrza Königstein Leonharda Helma. Celem wizyty był udział w uroczystościach związanych ze świętem miasta. Dla naszych partnerów z Kӧnigstein tegoroczny „Burgfest” miał szczególne znaczenie, gdyż połączony był z obchodami 45-lecia podpisania umowy partnerskiej z francuską gminą Le Cannes-Rochville we Francji.
Na tegoroczne obchody święta miasta do niemieckiej gminy partnerskiej udała się kilkuosobowa delegacja z gminy Kórnik reprezentowana przez: radnego Rady Miasta i Gminy w Kórniku Andrzeja Surdyka, kierownika Wydziału Promocji Gminy Magdalenę Matelską-Bogajczyk, przedstawicielkę stowarzyszenia „Ogończyk”, przedstawicieli Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego na czele z królem kurkowym i prezesem Markiem Baranowskim oraz „Białą Damę 2015” Aleksandrę Maćkowiak, która zastępowała tegoroczną „Białą Damę” Dominikę Andrzejczak.
W piątek, 23 czerwca br. delegacja kórnicka na zaproszenie stowarzyszenia Königstein-Kórnik uczestniczyła w wycieczce do położonego nad Renem urokliwego miasteczka Rüdesheim. Natomiast wieczorem odbyło się otwarcie „Burgfestu”, podczas którego pożegnano kończącą swoje roczne rządy w Königstein księżniczkę Izabellę I (Isabella I Radke), która gościła w maju br. na „Kórnickich Spotkaniach z Białą Damą”. Nową księżniczką wybrana została Helen I, której życzyliśmy sukcesów w rządzeniu i zaprosiliśmy ją w imieniu burmistrza na święto do Kórnika.
W sobotę przed południem na zaproszenie władz Kӧnigstein i francuskiej gminy Le Cannes-Rochville, odbyła się uroczystość jubileuszowa 45-lecia partnerstwa tych gmin. Po tej uroczystości delegacja uczestniczyła w uroczystym przemarszu na plac przed ratuszem, gdzie odbyło się przekazanie klucza do bram miasta przez burmistrza Königstein nowej księżniczce Helen I.
Tradycyjnie w niedzielę delegacja z Kórnika uczestniczyła w uroczystej mszy św. z okazji „Burgfestu”, po której odbył się pochód ulicami miasta. Podobnie, jak w latach ubiegłych w pochodzie uczestniczyli przebrani w stroje historyczne przedstawiciele licznych organizacji i stowarzyszeń. Gminę Kórnik reprezentowała w pochodzie „Biała Dama” wraz z delegacją KBBK oraz pozostali członkowie delegacji. Mieszkańcy Königstein, a przede wszystkim Polacy, tam mieszkający, witali naszą delegację gromkimi oklaskami i pozdrowieniami.
Wieczorem kórnicka delegacja uczestniczyła w spotkaniu z członkami stowarzyszenia Königstein-Kórnik, na którym omówiono program dalszej współpracy partnerskiej. Przypomnieć należy, że jest to już kolejny rok udziału KBBK we współpracy z Königstein.

Magdalena Matelska-Bogajczyk i Kazimierz Krawiarz