bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
5587
8194439

Kraków. Uroczystości z okazji 75. rocznicy śmierci gen. Wieniawy Długoszowskiego

Na krakowskim cmentarzu Rakowickim, przy grobie gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (1882-1942), w sobotę 1 lipca odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy tragicznej śmierci znanego kawalerzysty.

Uczczenie pamięci niegdysiejszego ułana legionowego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódcy 1 Pułku Szwoleżerów, ambasadora Rzeczypospolitej w Rzymie, zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przemawiał m.in. honorowy brat kurkowy, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, autor książek o Wieniawie.
Wieniawa-Długoszowski, dzielny żołnierz o mocno rozwiniętym poczuciu honoru, człowiek licznych uzdolnień artystycznych wielokrotnie bywał w Krakowie. Stąd w sierpniu 1914 r. wyruszał wraz z Pierwszą Kompanią Kadrową w bój o niepodległość, tu w 1923 r. podawał marszałkowi Piłsudskiemu krzyże Virtuti Militari do dekoracji trumien poległych rokitniańczyków, tu 10 lat później przeżywał swe "wzruszenia krakowskie" podczas Rewii Kawalerii na Błoniach, tu wreszcie w maju 1935 r. żegnał swojego wodza, gdy jego trumnę znoszono do krypty pod wawelską Wieżą Srebrnych Dzwonów. 1 lipca 1942 r. w Nowym Jorku popełnił samobójstwo, spowodowane silną depresją. Długo czekał na powrót do kraju i na ułański pogrzeb. 15 września 1990 r. trumnę ze szczątkami generała kawalerzysty pochowano z honorami w Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowickim.