bractwo kurkowe baner nowy

youtube-link

kalendarz imprez 2018

Dzisiaj
Wszystkie
175
31943772

Komańcza. Bieszczadzki rajd królewsko-marszałkowski krakowskiego Bractwa Kurkowego

Król Zbigniew Kwater "Binarny" z marszałkami Janem Grzegorzem Pacutem i Adamem Rajpoldem zaprosili krakowskich braci kurkowych z rodzinami na rajd turystyczny szlakami prymasa Stefana Wyszyńskiego. Bazą wypadową był dom króla Zbigniewa Kwatera w Rzepedzi. W rajdzie uczestniczyło 18 osób. Duchową opiekę na bracką grupą sprawował ojciec prof. Andrzej Napiórkowski (OSPPE).

Bracia w pierwszym dniu wędrowali po okolicy Rzepedzi zdobywając m.in. najwyższy w okolicy szczyt Rzepedkę (708 m n.p.m.) i wiedzając cerkiew greckokatolicką w Rzepedzi i prawosławną w Szczawnem. Najbardziej forsowny był drugi dzień tj. sobota. Szlak wędrowców wiódł do Jeziorek Duszatyńskich a następnie do skansenu w Sanoku. To największy w Polsce skansen, trzeci w Świecie pod względem powierzchni. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Zarówno w piątek jak i w sobotę była świetna pogoda, podczas wizyty w skansenie temperatura sięgała 28 stopni.
W niedzielę zaczął padać deszcz, co spowodowało zmianę planów. Nie odbył się rejs po Zalewie Solińskim. Przed południem bracia z rodzinami pojechali do Komańczy. Na uboczu wsi znajduje się klasztor nazaretanek, który był miejscem internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego od 27 października 1955 do 28 października 1956, czyli jak powiadają siostry: „zapowiedź przyjazdu przyszła w Święto Chrystusa Króla i wyjazd nastąpił po roku, w ten dzień”. Tutaj 16 maja 1956 w święto Andrzeja Boboli napisał prymas Polski tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego 1955–1956. Pokój, w którym mieszkał kardynał, jest udostępniany zwiedzającym. W kaplicy ojciec Andrzej Napiórkowski odprawił mszę świętą, a po niej siostra Bożena, jedna z dziewięciu mieszkających tu zakonnic oprowadziła braci po całym obiekcie.